5 tipov na odohnanie únavy

Netreba hneď myslieť na chorobu, keď vstávame ťažko z postele počas zamračeného, chladného počasia. Napriek tomu sa oplatí vnímať signály tela a spomaliť. Únava znamená preťaženosť organizmu, z ktorej si za jeden víkend snáď ani nedokážeme oddýchnuť. Vyskúšajme si niekoľko z nasledujúcich tipov, ktorými sa pri ich pravidelnom nasledovaní, môžeme aktivizovať.


1. Ranná rozcvička

Po prebudení začína deň ťažko? Nezačnime s kávou, ale s niekoľko minútovou rannou rozcvičkou! Otvorme okno dokorán, aby sa naše pľúca naplnili čerstvým vzduchom, a potom zopár razy krútime hlavou, pažami, panvou a urobme niekoľko úklonov trupu.

2. Striedavá sprcha

Pokiaľ máme povinnosti neskoro poobede, alebo večer, a ovládne nás únava, môžeme sa pokúsiť osviežiť striedavou studeno-teplou sprchou. Mnohí prisahajú na jej prekrvujúce účinky. Nechajme na seba tiecť príjemnú teplú vodu po 1-2 minúty, potom si prestavme vodu na chladnejšiu od vlažnej. Voda nemá byť ľadová!

3. Blesková meditácia

Na to, aby sme sa za pár minút dostali do formy, nemusíme aplikovať žiadne profesionálne meditačné techniky. Niekoľko minút ticha a pokoja dokáže divy. Zatvoríme oči a postupne uvoľňujeme časti tela. Potom sa koncentrujeme na niečo pekné, čo nám spôsobí radosť. Môže to byť milá spomienka, pekná krajina, alebo si predstavme sami seba v budúcnosti ako niečo radostne a v zdraví robíme.

4. Oddychové večery

Je všeobecne známe, že málo spánku vedie k únave. Ale veľa ľudí po nabitom dni ťažko zaspáva. Niet divu, keď ešte 10 minút pred spaním čumíme na obrazovku, alebo ťukáme do iného prístroja, prípadne pozeráme v televízii akciový film. Pokiaľ však už hodinu pred spaním vypneme televízor a počítač, skôr sa naladíme na oddych.

5. Pohodlná posteľ, pokojná spálňa

Keď sa ani po 7-8 hodinách spánku neprebudíme oddýchnutí, je dobré prezrieť si spálňu. Pozrime sa na posteľ: najdôležitejší je stav matrace. Nech nie je príliš mäkký, a hrboľatý. Pravidelne vymieňajme posteľné prádlo! Pred uložením sa k spánku dobre vyvetrajme, a podľa možnosti nech nie je televízor alebo počítač v miestnosti, ani vypnutý. Postarajme sa aj o primerané zatienenie miestnosti. Nespime v prílišnom teple, ideálna teplota v noci je 19-21 stupňov.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email