Dobrý spánok, polovica zdravia

Pre naše psychické i fyzické zdravie je rovnako dôležité, aby naše noci boli o kvalitnom spánku a odpočinku. Pokiaľ naše problémy nie sú organického charakteru, budeme iste pokojne spať, ak dodržíme niekoľko jednoduchých rád.


Naša potreba spánku nie je rovnaká, je individuálne rozličná. Koľko hodín spánku ktorý človek potrebuje je závislý od viacerých činiteľov. Dojčatá spia zo začiatku 18-20 hodín denne, malé deti už iba 14 hodín. Deti v puberte potrebujú asi 12 hodín spánku, kým dospelému organizmu stačí 7-8 hodín, a postupom veku môže táto potreba ďalej klesať. Počas spánku si možno najviac odpočinúť vtedy, keď je plynulý a rovnomerný, preto je pre náš organizmus výhodnejšie 4-5 hodín nerušene spať, ako stráviť celú noc v polobdelom stave a viackrát sa  pritom zobudiť.

10 tipov k dobrému spánku

Pokiaľ sa uložíme do postele a v priebehu piatich minút sa nám zatvárajú oči, môžeme si byť istí, že náš organizmus je absolútne vyčerpaný. Optimálny čas na zaspanie je totiž u dospelého človeka zhruba 10-15 minút.  Pokiaľ netrpíme chronickou nespavosťou – ku ktorej odstráneniu si vyžiadajme rady odborníka – a sme zdraví, na dosiahnutie kvalitného spánku stačí dodržať niekoľko pravidiel: 

  • Pokúsme sa líhať si a vstávať každý deň v ten istý čas, vrátane víkendov.
  • Pokiaľ sme sa zobudili pred zvonením budíka, kľudne vstaňme a začnime s každodennou činnosťou.
  • Počas dňa si ľahnime iba vtedy, keď sme naozaj veľmi ospalí, pokiaľ nám to, samozrejme, situácia dovoľuje.
  • Pokiaľ si ľahneme a predsa sa nám nedarí zaspať, vstaňme a robme niečo upokojujúce. Vynikajúcimi spojencami môžu byť horúci kúpeľ alebo dobrá kniha.
  • Posteľ používajme iba na spánok, a nie na pozeranie televízora. Najlepšíe je, ak v spálni nie je ani televízor.
  • Pripravujme sa vedome k spánku. Pred spaním si nikdy nedávame studenú sprchu, ani necvičíme, tieto činnosti pôsobia na organizmus aktivizujúco.  Radšej počúvajme tichú hudbu z pozadia, pričom pomaly po dúškoch pijeme teplý čaj (bez teínu) alebo mlieko.
  • Pred spaním si kľudne môžeme dopriať pár kúskov jedla, pretože so škŕkaním v žalúdku sa ťažko zaspáva. Dbajme však, aby išlo o niečo ľahko stráviteľné.
  • Z našej spálne vylúčme zvuky a prirodzené zdroje svetla, a vypnime svetlá. Dbajme o správnu teplotu izby, keď je príliš chladná, alebo príliš teplá, oboje pôsobí rušivo. Optimálna teplota sa pohybuje okolo 18 stupňov.
  • Počas dňa sa snažme stravovať v rovnakom čase, zdravo, vyvážene a konzumujúc zdravé produkty.
  • Športujme, alebo si doprajme ráno, prípadne v skorých popoludňajších hodinách aspoň 30 minútovú prechádzku.

Vedeli ste?

Napoleon mal prenáhlený názor o spánku: podľa neho muž potrebuje 4 hodiny spánku, žena 5, a idiot 6 hodín. Samozrejme, zoberme to z tej správnej stránky, a neberme až tak vážne vyhlásenie chýrneho vojenského veliteľa a spime dovtedy, kým nám spánok dobre padne!

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email