Cukrovka typu 1

Informácie ohľadom cukrovky sa často nezmieňujú o fakte, že ľudí trpiacich diabetom je možné na základe ich príznakov, laboratórnych výsledkov a potrieb rozdeliť do viacerých skupín, to znamená, že cukrovka môže mať rôzne typy.

 

 

 

 

Cukrovka typu 1

Väčšinou vzniká v detstve, ale môže sa objaviť aj v dospelosti. Nazýva sa aj “inzulínovou cukrovkou”, nakoľko pacient potrebuje po vzniku tejto choroby pravidelné dopĺňanie hormónu zvaného inzulín. Tento hormón je zodpovedný za reguláciu hladiny cukru v krvi a zásobovanie buniek cukrom. Diabetes patrí medzi autoimúnne ochorenia: organizmus napadne svoje vlastné bunky produkujúce inzulín a zničí ich, takýmto spôsobom sa ukončí jeho produkcia. Ak sa v organizme neprodukuje inzulín, svaly a tukové tkanivá zostávajú bez zásobovania glukózy. Živé tkanivá získavajú energiu z cukrov, ak z nich nedostanú dostatočné množstvo, ich fungovanie sa zhorší. V krvi zostane oveľa vyššie množstvo glukózy (nakoľko sa nedokáže vstrebávať), preto bude hodnota cukru meraného v krvi vysoká a prítomnosť veľkého množstva glukózy je možné zistiť aj v moči.

 

Príznaky cukrovky typu 1 a jej liečba

Príznakmi cukrovky typu 1 sú okrem zvýšenej hladiny cukru v krvi, ktorú je možné zistiť vyšetrením krvi a moči aj pitie veľkého množstva tekutín, a zvýšená potreba močenia. Ďalším príznakom diabetesu je únava, ktorá je zapríčinená nedostatočným zásobovaním buniek živinami. Po dlhšom čase môže viesť choroba aj k chudnutiu, zhoršenie videnia patrí tiež medzi tie príznaky, ku ktorým dochádza až neskôr. Nakoľko zvýšená hladina cukru môže viesť priamo k vzniku rôznych vážnych komplikácií (poškodenie nervov, poškodenie obličiek, retinopatia, čiže poškodenie očných nervov, srdcové či cievne ochorenia), je veľmi dôležité neustále hladinu cukru sledovať a udržiavať ju v rozmedzí normálnych hodnôt.

 

Reguláciu hladiny cukru v krvi v prípade cukrovky typu 1 je možné vykonávať prostredníctvom dodržiavania diéty a inzulínovými injekciami. Užitočné môžu byť aj prostriedky prírodných liečiteľov, napr. škorica, ktorá prostredníctvom stimulácie citlivosti inzulínových receptorov znižuje potrebu organizmus získavať inzulín.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email