Zápal a zväčšenie prostaty

U mužov nad päťdesiat rokovochorenia prostaty mimoriadne časté. Preto je dôležitá prevencia, veď včas rozpoznané funkčné poruchy, alebo zmeny, ako aj zápal prostaty a zväčšenie prostaty sa dajú s dobrými prognózami liečiť.


Prostata je predstojná žľaza veľkosti orecha nachádzajúca sa pod močovým mechúrom.  Jej objem sa aj za normálnych okolností vekom postupne zvyšuje. Zdravotné riziko však predstavuje iba zväčšenie nad určitú mieru.  Proces nie je nádorového charakteru, je teda mylný názor,  že zväčšenie prostaty vedie určite k nádorovému ochoreniu.  Chorá, zle fungujúca prostata však spôsobuje rôzne príznaky. Žiaľ, značná časť mužov spočiatku tieto príznaky neberie na vedomie, pritom skoré rozpoznanie značne zvyšuje šancu úplného vyliečenia. Včas zahájenou liečbou možno nielen vyliečiť zápal a zväčšenie prostaty, ale vo väčšine prípadov sa dá zabrániť vytvoreniu a ďalšiemu rozvoju rakoviny prostaty.

Varovné signály

  • Pravidelne sa objavujúca bolesť v intímnej oblasti
  • Nepríjemný pocit v semenníkoch
  • Klesajúca sexuálna túžba a aktivita
  • Problémy s erekciou
  • Pálivý pocit na vrcholi penisu
  • Skoré sexuálne vyvrcholenie, s malým množstvom alebo krvavým semenom, často bolestivé
  • Ťažkosti pri močení
  • Časté nutkanie na močenie
  • Krv v moči

Keď z týchto horeuvedených príznakov existuje čo len jeden a trvalo, medzi spomenutými sú tri posledné najcharakteristickejšie, v každom prípade vyhľadajte odborného lekára, ktorý po niekoľkých jednoduchých vyšetreniach stanoví presnú diagnózu. Týmto možno vylúčiť alebo potvrdiť zápal prostaty, zväčšenie prostaty, prípadne existenciu rakoviny prostaty. V prípade, že nemáte žiadne príznaky, oplatí  sa už po dosiahnutí veku 45 rokov, a po 50 rokov sa vyslovene odporúča aspoň raz ročne sa zúčastniť na základnom screeningovom vyšetrení, ktoré zahŕňa v sebe sono podbrušia a bezbolestné rektálne digitálne vyšetrenie, resp. kontrolu hladiny PSA. Pokiaľ dôjde k podozreniu na existenciu rakoviny prostaty, pacient absolvuje biopsiu, a histologické vyšetrenie jednoznačne potvrdí, či sú rakovinové zmeny prítomné.

Akútny zápal prostaty

Náhle sa objaviaci, zápal prostaty bakteriálneho charakteru, môže vyvolať horúčku, zimnicu, nechutenstvo, bolesti chrbta alebo slabín.  Pri častom nutkaní na močenie je vyprázdnenie mechúra bolestivé a sprevádza ho pálivý pocit s nasledovným kvapkaním.  Infekcia spôsobujúca zápal prostaty môže vzniknúť viacerými spôsobmi. Choroboplodné zárodky sa roztrúsia krvou, alebou lymfou, môže ich spôsobiť napr. aj pokazený zub, v inom prípade sa baktérie dostanú do organizmu cez močovod cez pohlavné orgány.

Chronický zápal prostaty

Ide o veľmi častú infekciu tiež bakteriálneho pôvodu. Na rozdiel od akútneho je inkubačná doba chronického zápalu prostaty dlhá.  Sprievodným znakom je zvýšená teplota a bolesť, ktorú často sám chorý nevie presne definovať, kde ju cíti, predovšetkým podbrušie, hrádze, krížov a močovej rúry.  Môže sa stať, že bolesť vyžaruje smerom na semenníky, konečník a nohy, a spôsobuje problémy s močením.  V pokročilom štádiu zápalu prostaty je moč krvavý, prípadne obsahuje hnis, a môžu sa vytvoriť kamene prostaty. Začiatok choroby je pomalý, a choroba vplýva negatívne aj na psychiku, a tým pádom aj na sexuálnu aktivitu chorého.

Nezhubné zväčšenie prostaty (hyperplázia)

Vtedy je objem prostaty oproti normálu zväčšený, ale  nejde o nádorové ochorenie. Charakteristicky sa  síce  vyskytuje vo vyššom veku, ale môže sa vyskytnúť u kohokoľvek nad 45 rokov. Chorí trpiaci na nezhubné zväčšenie prostaty sa potrebujú liečiť, lebo sa im zväčšujú problémy s močením a bolesťami pri močení,  a najmä so silným a opakovaním  nutkaním na močenie v noci.  Podľa skúseností sa na lekára obráti len 10 až 20 % pacientov, pritom by sa adekvátnou liečbou mohli zmierniť problémy a zlepšiť kvalita života pacienta, Väčšinou postačuje medikamentózna liečba, vďaka ktorej sa uvoľnia svaly v okolí prostaty, a prostata sa stiahne. V prípade závažnejšieho zväčšenia prostaty môže byť nutný chirurgický zákrok.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email