Ploché brucho a priberanie na brucho – Genetické príčiny

Podarilo sa identifikovať viacero takých génov, ktoré môžu byť zodpovedné za obezitu, a v rámci nej môžu byť konkrétne príčinou brušnej obezity, ktorá spôsobuje problémy mnohým ľuďom. To znamená, že za brušný tuk je zodpovedný nielen nedostatok cvičenia, alebo nesprávna životospráva, ale aj genetické faktory.


Koľko ľudí, toľko druhov obezity. Existujú ľudia, ktorí jedia príliš veľa, ale napriek tomu zostávajú štíhli, zatiaľ čo iní priberajú na váhe takmer od všetkého. Ani tuk sa neukladá rovnakým spôsobom, rozlišujeme niekoľko typov postáv –  jablko – priberanie na brucho –  a hruška – priberanie na stehná – a ich kombináciu. Vedcov už desaťročia zaujímajú príčiny týchto rozdielov, a zdá sa, že konečne pravda uzrie svetlo sveta. Výskumníci  Giant −Genetic Investigation of Anthropometric Trait  totižto objavili deväťdesiat  nových génových oblastí, ktorých prítomnosť môže vysvetliť, prečo sú niektorí ľudia náchylnejší na skladovanie prebytočných tukov a tým aj na obezitu. Výskumu sa zúčastnilo viac ako 300 000 pacientov a takto sa podarilo nájsť dôkaz, že  za obezitu sú v podstate zodpovedné jednotlivé gény.

Aj na brušnú obezitu môžu dať odpoveď gény

Vedci skúmali nielen príčiny obezity, ale boli zvedaví, prečo sa tuk ukladá v rôznych častiach tela. Je to dôležité preto, že tuk, uložený v oblasti brucha spôsobuje oveľa viac zdravotných problémov – kardiovaskulárne ochorenia – ako spôsobuje  napríklad ukladanie tuku na stehnách,  čo je skôr otázka estetiky. Výsledky ukázali, že 33 oblastných génov je zodpovedných za rozloženie tukov na povrchu tela, zatiaľ čo ďalších 60 sa spája s indexom BMI (index telesnej hmotnosti). Hoci výskumy sú sľubné, zatiaľ nepadlo ani slovo o tom, či genetika môže pomôcť zbaviť sa ľuďom nadváhy. Kľúčom k plochému bruchu je: v prvom rade zdravá strava, pravidelné cvičenie a udržiavanie rovnováhy črevnej flóry a ročne viackrát vykonaná očista čreva prípadne aj  detoxikácia. Ak sa tieto pravidlá  budete dodržiavať, nebudete mať problémy s nadváhou, bez ohľadu na genetické príčiny!

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email