Aké choroby šíria kliešte?

Vzhľadom k tomu, že uhryznutie kliešťom nie je bolestivé a nesvrbí, nie  vždy si okamžite všimnete ich útok. Preto dbajte o to, aby ste si po každom vonku v prírode strávenom dni – či už o výlete, alebo po práci –   dôkladne prezreli telo. Sledujte signály svojho tela aj neskôr, aby ste predišli dvom najnebezpečnejším ochoreniam: Lymskej borelióze a zápalu mozgu (kliešťová encefalitída).


Lymskou boreliózou infikované kliešte prenesú do krvi Borrelia baktériu, ktorá sa niekoľko dní po uhryznutí začne rozmnožovať, a po 3 – 32  dňoch po vniknutí už putuje po celom organizme.  V tomto  počiatočnom období nakazený človek nevníma žiadne príznaky, ale choroba je už v organizme!

Jej vývin sa skladá z troch etáp, najskôr sa hlási neodôvodnenou únavou, bolesťami hlavy, môžu sa objaviť škvrny. Neklamným znakom je vytvorenie v priemere pol metrového útvaru tvaru „kokardy“, často má v strede biele škvrny, badateľné v polovici ochorenia. Zvyčajne nespôsobuje bolesť alebo svrbenie,  zmizne sama od seba.

V nasledujúcej etape Lymskej boreliózy sa môžu pridať ďalšie príznaky: bolesti hlavy sa stanú trvácne, prihlásia sa  bolesti v hrudi, nepravidelný srdcový tep,  jedna strana tváre dočasne ochrnie,  ochrnutie nervu (znecitlivenie, strata citlivosti, strata sily v svaloch  končatín), zápal veľkých kĺbov (najmä kolien). Ak tieto príznaky zanedbáte, v poslednom štádiu lymskej boreliózy nastane postupné úplné zmeravenie svalov, stuhnú a napuchnú, čo pri  pohybe – najmä chôdzi po schodoch – spôsobuje silné bolesti. Včasné rozpoznanie choroby je veľmi dôležité, pretože čím skôr začnete s antibiotickou liečbou, tým rýchlejšie nastane zotavenie. V týchto prípadoch, odlišne od iných infekcií, je potrebná oveľa väčšia dávka antibiotík, než je obvyklé.

Varovanie!

Zanedbaná Lymská borelióza až v  desiatich percentách môže viesť k trvalému poškodeniu kĺbov, neurologickým ochoreniam, môže prísť k  spontánnemu potratu.  

Kliešťová encefalitída

Kliešťová encefalitída je vírusová infekcia, ktorá sa šíri výlučne zo zvierat len na ​​človeka. Ide o prenos vírusu  nielen z kliešťa, ale aj z hlodavce, jelene, kravy, kozy a z nich získané nepasterizované mlieko môžu byť nositeľom vírusu, aj keď tieto zvieratá nie sú choré, sú len nositeľmi. Príznakmi infekcie je vysoká horúčka, bolesť hlavy, nevoľnosť a vracanie, bolesť končatín, stuhnutý krk, závraty a strata zmyslu pre rovnováhu. Ak sa nepodarí rozpoznať včas tieto príznaky, vírus, prenesený kliešťom spôsobí  meningitídu, encefalitídu s trvalým  neurologickým poškodením, vrátane ochrnutia končatín. V závažných prípadoch vírus napadne centrum dýchania, čo vedie k akútnemu respiračnému zlyhaniu a tým k životu ohrozujúcej situácii. V tomto prípade je nutné pacienta previezť na intenzívne oddelenie a sledovať ho. Zatiaľ ešte nie sú známe  účinné lieky, ktoré by  účinne zničili kliešťovú encefalitídu, preto sa dá  použiť len symptomatická liečba. Desať percent takto liečených pacientov opúšťa nemocnicu s trvalým ochrnutím, takmer polovica pacientov má  trvalo zníženú pracovnú schopnosť. Existuje však  účinná preventívna vakcína, ktorú  môžete žiadať od svojho ošetrujúceho lekára.

Ako sa vyhnúť uhryznutiu kliešťom

Počas výletov do prírody, ak je to možné, zostaňte na prostriedku cesty a vyhnite sa priamemu kontaktu s kliešťom v trávnatých porastoch.

Bez ohľadu na to, aké  je teplo, horné ošateieby malo mať  dlhý, uzavretý rukáv a oblečte si dlhé nohavice. Nohavice si dobre utesnite do topánok,  tak sa  kliešte nemôžu dostať do blízkosti  pokožky.

Po odpočinku v prírode, skôr, než si vezmete na chrbát opäť svoj batoh a oblečenie, dôkladne všetko prezrite, vytraste.  

Použite sprej proti kliešťom a nezabudnite ho použiť vždy po niekoľkých hodinách opäť.  Efekt väčšiny produktov netrvá po celý deň.

Doma, počas umývania sa si dôkladne prezrite pokožku, venujte osobitnú pozornosť všetkým záhybom, štrbinám.

Oblečenie, použité vonku v prírode dôkladne  vyperte pri vysokej teplote, pretože tá zabíja kliešte, ktoré unikli vašej pozornosti pri prehliadke.

Vedeli ste, že?

Lymská borelióza bola pomenovaná po jednom  mestečkuv Connecticute, kde bolo v roku 1975 spozorované toto ochorenie.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email