Liečba nachladnutia: efektívna liečba existuje

Infekcia močových ciest trápi dospelých rovnako ako deti, najčastejšie sa prejavuje zápalom močového mechúra vo forme neznesiteľného nachladnutia. Bez pochýb sa vyskytuje najčastejšie u žien (až 80% žien má skúsenosti s príznakmi nachladnutia), ale nešetrí ani mužov. Našťastie nachladnutie sprevádzané typickými príznakmi sa dá jednoducho vyliečiť, v prípade, ak sa liečba začala včas, pozitívne výsledky sa môžu dostaviť už po niekoľkých dňoch.

 

Nachladnutie je vlastne infekciou močových ciest, jeho príznaky poukazujú na zápalový stav močového mechúra. Väčšina pacientov sa sťažuje na opätovné bolesti podbruška, bolesti malej panvy, pocitmi napnutia, pocity pálenia pri močení, časté nutkanie na močenie bez vylúčenia väčšieho množstva moču. Mnohí si myslia, že nachladnutie je typickou ženskou chorobou a mužov sa týka len vo výnimočných prípadoch. Prieskum The National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases (NIDDK) v Bostone realizovaný v spolupráci s 6000 osobami však dokázal, že infekcie močových ciest sa vyskytujú u žien iba 2 až 3-násobne častejšie ako u mužov.

 

Zodpovedné sú baktérie

Príznaky nachladnutia sú obvykle zapríčinené baktériami usadenými v močových cestách, zriedkavo môžu byť zapríčinené aj kvasinkovými infekciami. Močové cesty sa skladajú z močovodov spájajúcich obličky s močovým mechúrom – tzv. ureters -, močovej rúry a močového mechúra. Nachladnutie sa niekedy týka len určitej časti močových ciest, inokedy sa týka celého systému, močový mechúr je však – aspoň v prípade klasického nachladnutia – napadnutý takmer v každom prípade. V močových cestách za normálnych okolností „nežijú” baktérie. Mikroorganizmy zapríčiňujúce zápal (žijúce väčšinou v črevách) – najčastejšie sa jedná o baktériu E. Coli – sa dostávajú do močovej trubice najčastejšie z oblasti konečníka najmä počas pohlavného styku. Príznaky nachladnutia môžu byť zapríčinené aj baktériou Staphylococcus. Nakoľko močová trubica žien je kratšia, škodlivé baktérie (kvasinky) sa dostávajú do močového mechúra oveľa jednoduchšie.

Ak sa patogény nedostávajú ďalej ako močový mechúr, hovoríme o infekcii dolných močových ciest. Infekcia horných močových ciest vzniká vtedy, keď zápal zasiahne obličky a obličkovú panvičku.

 

Nepríjemné a bolestivé

Typickým príznakom nachladnutia je sústavné nutkanie na močenie, ktoré má za následok vylúčenie veľmi malého množstva moču, ktoré je pred, počas a po sprevádzané pocitom pálenia. V prípade, že sa k príznakom pridruží aj zvýšená teplota, tá môže byť príznakom vážnejšieho ochorenia – zápalu obličkovej panvičky, ktorú treba pri liečbe nachladnutia zohľadniť mimoriadnym spôsobom.

 

Najdôležitejšie príznaky nachladnutia:

 • Neustále nutkanie na močenie
 • Bolesti v podbrušku
 • Nutkanie na močenie sprevádzané kŕčmi
 • Vylúčenie malého množstva moču, ktoré je výsledkom nutkavého pocitu na močenie
 • Pálivé, bodavé pocity pri a po močení
 • Zapáchajúca moč
 • Zakalená moč (z dôvodu hnisania)
 • Krvavá moč
 • Bolesti chrbta
 • Bolesti v oblasti lonovej kosti
 • Nutkanie na vracanie
 • Zimnica
 • Vo vážnejších prípadoch teplota

 

Neodkladajme liečbu, nachladnutie je vyliečiteľné

Nachladnutie je možné presne diagnostikovať iba vzorkou moču, čo je veľmi dôležité z hľadiska stanovenia efektívnej liečebnej metódy. Ak poznáme baktérie, ktoré zapríčinili nachladnutie, sme schopní lepšie určiť druh antibiotickej liečby. Nachladnutie sa dá mimoriadne účinne liečiť antibiotikami: pôsobením liekov sa príznaky stratia väčšinou v priebehu týždňa – nezabúdajme však na negatívne účinky antibiotík a počas liečby nezabúdajme užívať pro a prebiotiká. V prípade, že nezakročíme včas, príznaky sa môžu stať chronickými, môžu viesť k vážnemu zápalu obličkovej panvičky alebo obličiek. Liečbou nachladnutia poverme lekára: použitie nevhodných antibiotík je nielen neefektívne, ale zároveň zvyšuje aj možnosť ďalšej infekcie.

 

Čo by sme nemali v žiadnom prípade robiť v prípade, že trpíme nachladnutím

Počas nachladnutia sa vyhýbajme potravinám iritujúcim obličky, ako napr. čokoláda, silné koreniny, káva či alkoholické nápoje. Bielizeň z umelého vlákna podporuje množenie baktérií – namiesto nej používajme kúsky oblečenia zo 100%-nej bavlny. Nepoužívajme silnejšie peny do kúpeľa či sprchové gély, v tomto období sa snažme používať výhradne prípravky určené na intímnu hygienu. Tieto upozornenia určite dodržujme v záujme efektívnej liečby nachladnutia.

 

Ďalšie odporúčania

Zápcha či hnačka môžu tiež podporiť vniknutie baktérií do močovej trubice, preto sa snažme liečiť tieto príznaky čo najrýchlejšie, buďme mimoriadne obozretní aj pri použití sociálnych zariadení. Pri liečbe nachladnutia pomáha vo veľkej miere tiež časté umývanie rúk. V záujme prečistenia močových ciest pime väčšie množstvo tekutín ako obvykle.

 

Vedeli ste, že…?

Namiesto antibiotík – pod dohľadom lekára – môžeme na liečbu nachladnutia a jej príznakov vyskúšať aj medvedicu lekársku alebo americké brusnice. Na základe skúseností sú v prevažnej väčšine prípadov pri liečbe jednoduchého nachladnutia účinné obe. 

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email