Infarkt a jeho príznaky | Potiaže a varovné znaky

V prípade srdcového infarktu je najdôležitejšie, aby sa chorý čo najskôr dostal do nemocnice. Najväčšie šance na to má, keď vieme, aké sú príznaky infarktu, a včas zavoláme záchrannú službu. Ešte niečo : príznaky srdcového infarktu sa objavujú často pred záchvatom, a treba ich brať v záujme predchádzania  infarktu vážne. 


Väčšina príznakov poukazujúcich na srdcový infarkt sa týka hrudníka, chorý pociťuje pichavú bolesť, ktorá mu často zabráni dýchať,alebo v miernejšom prípade tupý tlak, ktorý trvá niekoľko minút a potom ustane, aby sa po čase znova objavil. Podobné príznaky môže spôsobovať aj menej závažná angina pectoris. Ak ide o anginu pectoris, príznaky v kľudovom stave čoskoro ustúpia.  Pokiaľ sa tak nestane, okamžite vyhľadajte lekára. Žiaľ, príznaky infarktu nie sú zakaždým citeľné: podľa výskumníkov Harvardskej Univerzity u 25 percent chorých počiatočné príznaky chýbajú. 

Primárne príznaky

 • Bolesť v hrudi: ide o najčastejší príznak a objavuje sa najmä u mužov. V prípade srdcového infarktu sa bolesť objaví najmä v strednej oblasti hrudníka, s jemným vyžarovaním doľava. Často bolesť zasiahne aj žalúdok, preto sa môže stať, že chorý si dáva do súvisu príznaky infarktu so zlým trávením.
 • Pocit tlaku v hrudi: typickým príznakom srdcového infarktu je tlaková bolesť, ktorá sa objavuje sa uprostred hrudníka, trvá jednu-dve minúty, a pravidelne sa vracia.
 • Studený pot: medzi charakteristické znaky patrí rýchlo sa objavujúci studený pot. Pokiaľ sa tento príznak objaví počas športu, môže ho spôsobiť aj iná choroba, ale keď sa objaví v období pokoja, s veľkou pravdepodobnosťou ide o srdcový záchvat.
 • Bolesti paží: spomedzi príznakov srdcového infarktu sa objavujú väčšinou u mužov bolesti paží, ktoré vyžarujú z hrudníka, a smerujú k ľavému plecu, niekedy k obidvom ramenám, alebo môžu zasahovať aj lakeť.  Bolesť môže byť stála, alebo dočasná, môže vyžarovať ku  krku, k dolnej čelusti, alebo aj k žalúdku.   Bolesti hrudníka a paží spolu môžu byť bezprostredným príznakom infarktu, preto ich berme vážne!
 • Ťažkosti s dýchaním, dýchavičnosť: ťažkosti s dýchaním môžu poukazovať aj na iné choroby, napr. na astmu, alebo na pľúcne problémy. Pokiaľ sa objavujú spolu s bolesťami hrudníka, je väčšie riziko vzniku srdcového infarktu.
 • Úzkosť: pri srdcovom infarkte jeden z prvých príznakov, úplne inštinktívny – často  podvedomý- je pocit úzkosti, strach zo smrti. 

Ďalšie varovné znaky

 • Závrate, strata rovnováhy: ďalším symptómom pred záchvatom, sú závraty, často spojené so stratou rovnováhy, ktoré môžu viesť k bezvedomiu. Dôvodom je porucha krvného obehu, ktorá spôsobuje nedostatok kyslíka v mozgu.
 • Nadúvanie: nedostatočná činnosť srdca spôsobuje hromadenie tekutín v organizme.  Keď nám náhle opuchnú členky, lýtka, alebo cítime nadúvanie, okamžite vyhľadajme odborného lekára.

Čím viac príznakov sa súbežne objaví, tým väčšia pravdepodobnosť, že sa vyvinul srdcový infarkt.

Na čo máme ešte dbať?

Kašeľ: vytrvalý kašeľ môže byť predzvesťou infarktu, nakoľko v dôsledku nedostatočnej srdcovej činnosti sa môže v pľúcach hromadiť tekutina. Môžu sa objaviť aj krvavé hlienové pľuvance. Dávajme však pozor na to, aby sme si symptómy infarktu nemýlili s už existujúcimi chorobami, ako napríklad bronchitída, alebo zápal pľúc.

Vyčerpanosť: náhle sa objavujúca bezdôvodná slabosť, malátnosť – trvajúca niekoľko dní, alebo aj týždňov – je skorým príznakom blížiaceho sa srdcového infarktu. V takýchto prípadoch je potrebné pre istotu si nechať urobiť vyšetrenie EKG.

Nutkanie na vracanie: môže byť tiež symptómom blížiaceho sa infarktu, ale môže sa objaviť aj počas samotného záchvatu.  Ako znak blížiaceho sa infarktu je dôležité spomenúť aj ťažkosti odlišné od bežných tráviacich ťažkostí, ako napríklad nadúvanie v podbrušku, alebo náhle nechutenstvo.

Rýchly alebo nepravidelný tlkot srdca: opakovane sa objavujúci rýchly tlkot srdca, najmä, keď je sprevádzaný náhlou malátnosťou, môže byť tiež symptómom infarktu. Včas si dajme vyšetriť naše ťažkosti, lebo tým sa môžeme vyhnúť nielen infarktu, ale aj iným chorobám srdca.  

Tráviace ťažkosti: pred infarktom sa veľa pacientov sťažuje na zažívacie ťažkosti.  Ich vysvetlenie sa nachádza v krvnom obehu: organizmus nie je schopný ujať sa svojich bežných úloh.

Poruchy spánku: ako následok nedostatočnej činnosti srdca sa mení aj zásobovanie krvi kyslíkom, ktoré vedie k nepokoju a nedostatku spánku, nezávisle od stresu.

U žien môžu byť prejavy infarktu odlišné, v ich prípade sa častejšie zjavujú: 

 • Kŕče v podbrušku
 • Bolesti čeľustí a / alebo chrbta
 • Nutkanie na zvracanie
 • Dýchavičnosť
 • Zahmlené videnie
 • Silnejúce potenie hlavy

Čo hovoria vedci?

Americkí vedci analyzovali symptómy u viac ako jedneho milióna chorých, ktorí sa dostali do nemocnice so srdcovým infarktom. Z výskumu vyplýva, že na rozdiel od mužov v rovnakom veku, v prípade žien (pod 45 rokov) sa neobjaví často pred záchvatom bolesť v hrudníku, avšak je väčšie riziko úmrtia.  V staršom veku sa však tieto rozdiely pomaly vytrácajú.

Vedeli ste?

Neliečený vysoký krvný tlak, zvyšuje riziko srdcového infarktu.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email