Detoxikačná kúra na doma: ako chráni zdravie?

Tí, ktorí už na vlastnej koži zažili blahodarné účinky detoxikačnej kúry vedia, prečo sa očista tela odporúča aj niekoľkokrát do roka. Existuje veľa druhov detoxikačných kúr, ich spoločným znakom je, že z organizmu odstraňujú nahromadené toxíny (hlavne v hrubom čreve a pečeni).


Organizmus nedetoxikuje?

Ľudský organizmus neustále detoxikuje, pretože bez detoxikácie by nemohol existovať. Pod vplyvom moderného spôsobu života sa však do organizmu dostáva veľké množstvo toxínov, ktoré už detoxikačné procesy organizmu nie sú schopné zvládnuť sami. Hotové jedlá plné prísad a polotovary, ktoré sú bohaté na rafinovaný cukor a živočíšne tuky sú v jedálničku snáď každého z nás. Pri prevencii chorôb je okrem zdravého životného štýlu, pravidelného  cvičenia a zdravej stravy veľmi dôležitá aj pravidelná detoxikácia, vďaka ktorej sa dokážete vyhnúť hromadeniu toxínov a nepríjemným príznakom ochorení.

Keď nadíde čas detoxikácie

Popri zdravej strave a pravidelnom športe sa detoxikačná kúra odporúča aspoň dvakrát do roka ( na jar a na jeseň). Prostredníctvom jarnej detoxikačnej kúry odstránite z organizmu toxíny, ktoré boli v zime nahromadené, jesenná detoxikácia vás pripraví na zimné obdobie – posilní imunitný systém, prečistí hrubé črevo, zefektívni metabolizmus. Je to veľmi dôležité pre absorpciu živín, ktoré sa v zime prijímajú v menšom množstve. Nahromadenie toxínov v hrubom čreve zabraňuje využitiu vitamínov, minerálnych látok, aminokyselín a ďalších potravinových zložiek, čo spôsobuje rôzne ťažkosti a dokonca i ochorenia. Časom môžu nepriamo viesť až k poškodeniu vnútorných orgánov tráviaceho systému.

Pre nahromadené toxíny v organizme sa očista tela odporúča v každom ročnom období, ak sa objavia nasledovné príznaky a je možné vylúčenie iného ochorenia, alebo alergie.

 • Nespavosť, únava
 • Príznaky alergie
 • Kožné ochorenia (ekzém, akné)
 • Silne zapáchajúca, alebo vyblednutá stolica
 • Nadmerná plynatosť
 • Časté bolesti hlavy
 • Častá bolesť brucha
 • Zápaly
 • Zápach z úst
 • Chronická hnačka, alebo zápcha
 • Jazyk s povlakom
 • Poruchy pamäte
 • Nadúvanie
 • Zlý pocit
 • Kyslý pot
 • Sucho v ústach
 • Opakujúce sa ťažko liečiteľné infekcie (Candida, prechladnutie, chrípka, nádcha)

Ako funguje detoxikačná kúra?

Kvalitná očista organizmu podporuje fungovanie organizmu z dvoch smerov. Po prvé, čistí, zbavuje pečeň záťaže a doslova vyčistí hrubé črevo. Neodstraňuje iba toxíny, ale aj na sliznici priľnuté odpadové látky, vďaka čomu sa znižuje riziko výskytu rakoviny hrubého čreva. Detoxikácia tiež napomáha rastu prospešných baktérií, čím prispieva k rovnováhe črevnej flóry. Črevná flóra hrá veľmi dôležitú úlohu pri správnej funkcii organizmu, probiotické baktérie sú totiž aktívne zapojené do tvorby vitamínu K, B7, skupiny vitamínov B12, rôznych tráviacich enzýmov a kyseliny mliečnej, ktorá chráni sliznicu hrubého čreva. Vzhľadom k tomu, že až 70 % imunitných buniek sa nachádza v hrubom čreve, črevná flóra dokáže veľmi výrazne ovplyvniť stav našej obranyschopnosti. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa po absolvovaní detoxikačnej kúry posilní imunitný systém. Silná obranyschopnosť je mimoriadne dôležitá pre boj so zápalmi a infekciami.

Krajšia pokožka, plochšie brucho

Pozitívne účinky detoxikačnej kúry sa odrážajú aj na pokožke. Tvrdohlavé zimné akné zmizne, zmiernia sa príznaky ekzému a zápalových ochorení kože. Vylúčením toxínov z tela sa pokožka, vlasy i nechty stanú zdravšie a už na prvý pohľad krajšie. Prostredníctvom detoxikačnej kúry sa môžete zbaviť aj  Vašich kíl navyše, stratou tukových vankúšikov získate plochšie brucho. Môžete tým dosiahnuť celkové zlepšenie Vášho zdravotného stavu, pretože nadváha a brušný tuk výrazne zvyšujú riziko vzniku cukrovky a kardiovaskulárnych chorôb.

Očista tela proti parazitom

Nahromadené odpadové látky v hrubom čreve poskytujú vynikajúce útočisko pre parazity, ktoré nasávajú živiny a ich výlučky sa dostávajú do krvného obehu.

Potraviny, nápoje, a potravinové doplnky

Poznáme viacero druhov detoxikačných kúr: pôst tekutinou , alebo na vlákniny bohaté zeleninové a ovocné diéty. Napriek tomu, že všetky pomáhajú odstraňovať toxíny z organizmu, priaznivé účinky detoxikačnej kúry sa objavia až po dlhšej dobe (okrem pôstu). Takmer všetky druhy detoxikačných kúr sú závislé od ročných období, alebo peňaženky. Ak premýšľate o rýchlejšej a tolerantnejšej detoxikačnej kúre, zvoľte si kvalitné potravinové a výživové doplnky, s ktorými je detoxikácia, črevná očista a odstránenie parazitov jednoduchšie a pritom všetkom ani nemusíte zmeniť Váš denný režim. Očista tela, vykonaná príslušnými výživovými doplnkami je efektívna, komplexná a nemá žiadne nežiaduce vedľajšie účinky.

Vedeli ste, že?

Pod vplyvom detoxikačnej kúry dochádza aj k regenerovaniu Vášho mentálneho zdravia – pocit väčšej energie, pohody a zlepšené duševné schopnosti

Odkazy:

http://www.naturalnews.com/046933_detox_parasites_intestinal_health.html

http://medical-dictionary.thefreedictionary.com/detoxification

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10895516

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25522674

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26026145

https://www.mum.edu/why-study-here/web-topics/detoxification

 

 

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email