4+1 dôvodov pre melón

Je málo tak príjemných chladivých jedál v letných horúčavách, ako veľký kus chladeného vodového melóna. Doprajme si z neho čo najviac, aj preto, lebo vynikajúco nahrádza tekutiny, pomôže nám vrátiť sa k pôvodnej postave, detoxikuje, chráni srdce a zlepšuje libido. Zoberme si do radu, aké priaznivé účinky má vodový melón.


Melón vodový pochádza z Afriky, kde mal pôvodne menej dužiny a odtiaľ sa rozšíril do Európy.  Dnešnú formu získal neustálym šľachtením, momentálne existuje vyše päťsto druhov vodového melónu. Existujú melóny s červenou a žltou dužinou, s tmavozelenou a pásikavou šupkou, okrúhleho tvaru či tvaru kocky, ale v tom sa každá odroda zhoduje, že je sladký, plný tekutiny, vlákniny a má priaznivé zloženie. Okrem hodnoty melónu ako pochúťky sú jeho zdraviu prospešné vlastnosti ešte hodnotnejšie.
 

Prečo je melón zdravý?

Vodový melón je ozajstná vitamínová bomba. Jedno kilo melónu obsahuje zhruba 120 % doporučenej dennej dávky vitamínu C a A. Okrem toho má výdatný obsah vitamínu B, zinku, fosforu, vápnika, draslíka, horčíka, mangánu, medi, selénu a železa.   Disponuje značným množstvom vlákniny a z antioxidantov tu má najväčšie zastúpenie lykopén, známy z  červeného ovocia, paradajok a z červenej papriky. Tento karotinoid spomaľuje rast nádorov, priaznivo vplýva na pokožku a oči, chráni pred škodlivým UV-žiarením, znižuje množstvo škodlivého LDL-cholesterolu v krvi, a pomáha predchádzať rakovine prostaty, ale napomáha aj liečbe rakoviny prsníka a pľúc.

Chráni srdce a cievy

Dajme si na tanier vodový melón čo najčastejšie, urobíme tým veľa pre zdravie naších ciev a srdca. Nie je to tak len kvôli lykopénu, hladinu cholesterolu znižuje aj vláknina, obsiahnutá v melóne, rovnako ako jeho obsah horčíka a draslíka prispievajú k prevencii chorôb obehovej sústavy. Účinné látky vodového melónu zabraňujú tvorbe krvných zrazením, pomáhajú zachovať pružnosť ciev, a regulujú krvný tlak.

Detoxikácia a čistenie čriev

Keď uvažujeme o jednoducho aplikovateľnej detoxikácii a čistení čriev, je melón dobrou voľbou. Premyje a prečistí obličky, jeho vláknina odstráni usadeniny z hrubého čreva. Čistí krv a pomáha napraviť zdravé pohyby čriev, vykoná dobrú službu v prípade zápchy. Môžeme ho konzumovať aj v rámci kúry: konzumácia 40-50 dkg melónu denne výrazne zlepšuje účinnosť detoxikačných procesov v organizme.

Pomáha schudnúť

Vyše 90 % vodového melónu tvorí voda, čo z neho robí už hneď vynikajúce diétne jedlo, nemusíme z neho zjesť veľa, aby sme cítili, že sa nám už nič viac nezmestí do žalúdka. Okrem svojích diuretických účinkov a rýchleho pocitu naplnenia, odstraňuje pocit hladu. Nadôvažok 10 dkg z neho činí len 29 kcal, a cukry, ktoré sa v ňom nachádzajú sa rýchlo vstrebú. To znamená, že melón môže rýchlo zodvihnúť hladinu krvného cukru!

Jeho zoštíhľujúce účinky znásobuje, že jeho vláknina podporuje trávenie a pomáha napraviť rovnováhu črevnej flóry. To je veľmi dôležité z hľadiska zoštíhľujúcej kúry, pretože dobročinné baktérie črevnej flóry zohrávajú úlohu aj v produkcii niektorých tráviacich enzýmov. Ďalšou výhodou melónu je, že je vhodný na doplnenie mnohých živín, preto aj samotný, alebo začlenený do programu zoštíhľujúcej kúry, môže prispieť k získaniu želanej hmotnosi.

Vynikajúco dopĺňa tekutiny

V lete, vo veľkých horúčavách je dôležité prijať dostatočné množstvo tekutín: u dospelých 2,5-3 litre, ale na kilo telesnej váhy pripadá 0,4 dcl. Vďaka vysokému obsahu vody vodový melón vynikajúco dopĺňa tekutiny, ale nezabúdajme na to, že nenahrádza pitie vody. Zvlášť nie u tých, ktorých „preženie“, veď rýchlo vyprázdnenou stolicou stráca organizmus aj značné množstvo vody.

Pochúťka zvyšujúca potenciu

Melón vodový podobne ako viagra, uvoľňuje steny ciev, preto zvyšuje sexuálnu potenciu u oboch pohlaví. V pozadí tohoto javu stojí zložka L-citrulín, organizmom pretvorená na L-arginín, ktorý naštartuje opísaný proces.  L-arginín má aj iné priaznivé účinky, napr. podpora rastu svalovej hmoty, účinnosti imunitného systému, zlepšenie krvného obehu a štiepenie tukov. Práve toto štiepenie je ďalším dôvodom na posilnenie zoštíhľujúceho efektu melónu.

Alergici, pozor!

Môže sa stať, že konzumácia melónu vodového vyvolá alergické reakcie.  Objavujú sa predovšetkým u tých, ktorí sú alergickí na ambróziu.

Vyberme si zrelý

Vodový melón je ozajstná pochúťka, ale iba keď je zrelý.  To najjednoduchšie zistíme tak, že naň zaklopeme, keď zaznie kovový dunivý zvuk, máme v rukách pravdepodobne sladký kus. Výberu napomôže aj zvyšok stonky, ktorý má byť suchý, pričom u zeleného melónu vyberajme čo najtmavšiu farbu. V pásikavej variante je dôveryhodný kus, ktorý má čo najviac žltých pásikov.

Čo hovoria vedci?

Výskumníci Floridskej Štátnej Univerzity (Florida State University) skúmali pozitívne účinky L-citrulínu na cievny systém. Zistili, že L-citrulán, resp. výživový doplnok obsahujúci extrakt z melónu a túto účinnú látku, znižuje u ľudí, trpiacich vysokým krvným tlakom pokojový tlak, a u mladých dospelých pomáha nadobudnúť výkon získaný telesným tréningom.

Hyperlinkové odkazy:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26947668

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2630703/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20824684

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25631716

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27749691

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3584742

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email