Vzorový jedálny lístok jarného chudnutia | Bez utrpenia

V zime  sa človek hýbe oveľa menej, a konzumujú sa ťažké jedlá s obsahom tuku oveľa častejšie, takže niet divu,  že takmer každému  nabehne  niekoľko kíl navyše. Našťastie jarné chudnutie sa snúbi s detoxikáciou, absolvovaním ktorej sa ľahko dá získať pôvodná váha, ba čo viac, aj  cítiť sa bude človek oveľa lepšie.


Jar je obdobím veľkého upratovania,  je to skvelý čas na upratanie nielen vašich domovov, potrebujú to aj vaše  telá. V záujme zdravia sa treba zbaviť  v chladných mesiacoch získaného sedavého spôsobu života, stravy chudobnej na živiny, ale plnej  tukov a sacharidov, potravín, ktorými ste získali kilá navyše. Na toto je ideálne  jarné chudnutie, vďaka ktorému budete mať dosť času ešte pred letnými prázdninami získať späť dávnu formu, a vyhnúť sa unáhleným,  na poslednú chvíľu držiacim diétam,  alebo v mnohých prípadoch vyčerpávajúcim pôstom, spojených s odriekaním a hladovaním.

Jarné chudnutie a detoxikácia

Je zrejmé, že stravovanie ovplyvňuje zdravotný stav. Správna životospráva zlepšuje funkciu čriev, zlepšuje funkciu orgánov, zodpovedných za trávenie a detoxikáciu, a to funkciu žalúdka, pečene, pankreasu, obličiek, pľúc, sleziny a takisto aj „prácu“ pokožky. Preto neškodí pred začatím jarného chudnutia najskôr absolvovať detoxikačnú kúru ktorá nielen prečistí telo  a zbaví ho nahromadených škodlivých látok, ale tiež uľahčí a urýchli stratu váhy, ba čo viac, prispeje k dosiahnutiu vytúženého plochého brucha. Čistiaca kúra  nie je žiadne umenie, pretože k dispozícii je veľa účinných doplnkov, účinok môžete  ďalej posilniť zmenou životného štýlu. To značne prispieva k úspechu jarného chudnutia, pretože v dôsledku správnej detoxikácie a črevnej očiste sa telesná hmotnosť môže znížiť až  o 2-3 kilogramy, zatiaľ čo  novovytvorená rovnováha medzi trávením a črevnou flórou využitie živín a spaľovanie tukov sa stane oveľa  lepšie. To znamená, že jarné chudnutie bude účinnejšie.  

Pomáha zmena stravy

Už staré mamy tvrdili, že „pre krásu sa trpí.“ To ale  neznamená, že počas jarného chudnutia treba chrúmať  len šalátové listy: najdôležitejšie je zostaviť správny jedálny lístok, pretože náš organizmus potrebuje všetky živiny, či už vo  väčšom alebo menšom množstve.

Vyhnite sa – a to nielen kvôli jarnému chudnutiu –  bielemu cukru, živočíšnym tukom a sacharidom, rovnako ako na prídavné látky a rafinované prísady bohatých potravín / nápojov. Vyhýbajte sa aj  hotovým jedlám  a polotovarom s chemickými prísadami (sladidlá, farbivá, ochucovadlá, emulgény, konzervačné látky atď). Pri jarnom chudnutí sa  obráťte  skôr k prírode: čerstvá zelenina, ovocie, strukoviny a celozrnné výrobky, vďaka vysokému obsahu vláknin, urýchľujú prirodzené trávenie a detoxikačné procesy, zvýšia účinky chudnutia. Vlákninami oplýva jablko, mrkva, paradajky, papriky, cibuľa, hrášok, otruby, raž, psyllium, jačmeň a chia semená. Účinky jarného chudnutia zvyšuje tiež  mangold, artičoky a špargľa, pretože obsahujú lipotropné látky majú silný čistiaci účinok na  pečeň, pomáhajú telu vstrebať nahromadené tuky. Jedným z najúčinnejšieho sezónneho ovocia pri jarnom chudnutí je višňa, ktorá ako mierne preháňadlo prispieva k dosiahnutiu požadovanej hmotnosti. Dobrú službu v tomto smere poskytuje aj čerešňa, ale jej detoxikačné účinky sú slabšie,  a pri konzumovaní väčšieho množstva môže spôsobiť žalúdočné ťažkosti. Pre úspech jarného chudnutia  sa oplatí  cestoviny nahradiť ryžou, pretože jej obsah vláknin  priaznivo upravuje fermentačné procesy v hrubom čreve.

Vzorový jedálniček jarného chudnutia

 • Raňajky: nesladená limonáda alebo čerstvo vylisované citrusové šťavy. Potom –cca po 20 minútach – si dajte chudý, hladký jogurt s cereáliami alebo plátkom celozrnnej hrianky,  ktorú môžete ochutiť malou lyžičkou medu podľa chuti. Raňajky ukončite  šálkou zeleného čaju.
 • Desiata: jeden chudý, prírodný jogurt, alebo čerstvé ovocie.
 • Obed: jedna dávka hnedej ryže, šalát zo surovej artičoky  – s citrónovou šťavou, čerstvou petržlenovou vňaťou a trochou olivového oleja -, dusená alebo grilovaná chudá morská ryba alebo chudé kuracie prsia bez kože (vegetariáni môžu nahradiť mäso tofum a hríbmi).
 • Olovrant: čerstvé ovocie, šálka zeleného čaju alebo bylinkový extrakt (napr. z  púpavy).
 • Večera: Cícerová polievka s ovsenými vločkami, odtučnený tvaroh, dusená zelenina alebo čerstvý šalát s olivovým olejom a korením – napr. kurkumou, rozmarínom cesnakom, kari, mletým čiernym korením – pol krajca celozrnného chleba, z ktorého si pripravte hrianku.
 • Po večeri, cca o hodinu: porcia jahôd  alebo iného červeného ovocia.

Ďalšie tipy  na zvýšenie úspešnosti  jarného chudnutia:

 • Jarné chudnutie sa  ľahšie dodržiava, ak si pripravíte pestré šaláty. Zvoľte si k  zelenému šalátu  paradajky, reďkovky, jemný a surový zelený hrášok, papriku, takto sa aj strava stane vábnejšia.  
 • Polievka na večeru môže byť tiež pestrá: ponuku  stravy na jarné chudnutie  môžete obohatiť pórom alebo krémovou špargľovou polievkou.
 • Venujte sa pohybu každý deň po dobu najmenej pol hodiny (aj intenzívna prechádzka je vynikajúca).
 • Namiesto cukru použite len zdravé sladidlá (agáve, stévia alebo med, aj keď má veľmi vysoký obsah kalórií).
 • Vynechajte z jedálnička prídavné látky, polotovary a hotové potraviny.
 • Nefajčite, aj alkohol konzumujte s mierou len vo veľmi malom množstve (jeden pohár kvalitného vína je povolený).
 • Zaveďte do svojho jedálnička  potraviny, napomáhajúce detoxikácii (napr. pšeničnú trávu, jačmennú trávu, riasu chlorela, spirulina riasu, špargľu, reďkovky, kombuchu, zelený čaj)

Čo na to vedci?

Odborníci z detskej nemocnice  Children’s Hospital Oakland Research Institute analyzovalo údaje o zmene hmotnosti 173 zdravých žien s nadváhou, vo veku medzi 25 a 50 rokov. Vedci zistili , že bez ohľadu na  stravu a fyzickú aktivitu, rastúca spotreba čistej pitnej vody prispieva k úbytku telesnej hmotnosti účastníkov prieskumu a k redukcii tuku, čím sa zaručí aj úspech diéty.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email