Zdravé nápoje z bieleho imela

Nápoje obsahujúce biele imelo nám môžu byť nápomocné pri liečbe mnohých ochorení. Čaj, či uznávané víno z bieleho imela sa dá veľmi ľahko pripraviť aj v domácom prostredí. 

 

Predovšetkým list bieleho imela má priaznivé účinky, a hoci aj bobule aj stonka obsahujú zdravé prísady, ale pretože obsahujú aj jedovaté látky, neodporúča sa ich použitie v domácom prostredí. Vďaka svojim antiseptickým, antispazmatickým resp. ukľudňujúcim účinkom môže imelo pomôcť pri kašli, a pri iných ochoreniach dýchacích ciest, resp. pomáha pri prekonaní astmy. Pomáha pri prevencii srdcovo-cievnych ochorení, prispieva k liečbe rakoviny, európske biele imelo – len toto imelo – znižuje krvný tlak.  

 

Kedy by sme mali konzumovať čaj či víno z imela ?

 

Recept

Čaj z imela je vtedy skutočne účinný, keď je pripravený za studena. K tomu potrebujeme za lyžičku čerstvo nazbieraného a nakrájaného listu z imela, namočme ho do 2-3 dcl vody. Prikryme, nechajme odstáť, po 10 hodinách odstátia môžeme konzumovať. V prípade, ak používame sušené imelo, len pridajme teplú vodu a po pár minútach môžeme piť.

Na prípravu vína z imela potrebujeme do 1 l akostného bieleho vína namočiť 40 g čerstvého nadrobno nakrájaného listu alebo výhonku  imela. Zakryjeme, a po dobu 8 dní necháme zakryté dozrieť na chladnom mieste. Následne precedíme, skladujeme v dobre uzatvárateľnej  fľaši. Konzumujeme pred jedlom – za malý pohárik.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email