Tehotenská toxikóza môže zapríčiniť autizmus

Autizmus je čoraz častejšie ochorenie, rozširuje sa ako nákaza. Zatiaľ nie je presne známe, čo vlastne toto ochorenie spôsobuje, podľa nového výskumu sa však na jeho vzniku vo veľkej miere podieľa aj tehotenská toxikóza. 

 

 

O autizme sa už hovorí ako o chorobe ľudstva, ktorá sa týka jedného novorodenca zo 150 narodených detí, a tento pomer sa neustále zvyšuje. U novorodencov trpiacich týmto ochorením sú medzi inými – jednoznačne preukázané aj mitochondriálne dysfunkcie, zažívacie poruchy, rovnako aj poruchy centrálneho nervového systému. Ani ich imunitný systém nefunguje dobre, často sú prítomné vírusy, trpia infekciami hubového alebo bakteriálneho pôvodu. V ich organizme je vysoká hladina ťažkých kovov a iných toxických látok. Jedná sa o komplexné ochorenie, ktorého príčina zatiaľ nie je známa, avšak nový výskum poukázal na súvislosť medzi autizmom a tehotenskou toxikózou.

 

Preeklampsia môže zapríčiniť autizmus

Výskum Inštitútu University of California-Davis MIND zistil, že tehotenská toxikóza (preeklampsia), vyskytujúca sa spravidla v neskoršej fáze tehotenstva je často sprevádzaná vysokým krvným tlakom a poškodením obličiek – zdvojnásobuje riziko autizmu. Taktiež zistili, že v prípade dieťaťa s autizmom, sa kvôli tehotenskej toxikóze s väčšou pravdepodobnosťou vyskytovala placentárna nedostatočnosť, ktorá zabraňuje zásobovaniu živín a kyslíka plodu v maternici, a ktorá taktiež spôsobuje vznik oxidatívneho stresu plodu. Do výskumu bolo zahrnutých tisíc takých malých detí, ktorých matka počas tehotenstva prekonala tehotenskú toxikózu. U päťsto z nich boli diagnostikované prejavy autizmu, u necelých dvesto z nich sa prejavili nejaké poruchy vývoja, ostatní boli zdraví. Podľa vedcov je na základe týchto zistení jednoznačné, že tehotenská toxikóza môže súvisieť so vznikom  autizmu, rovnako ako aj so vznikom iných vývojových porúch. U viac ako päť percent tehotenstiev v dôsledku prekonania preeklampsie bol výskyt predčasného pôrodu a deti sa rodili s nižšou pôrodnou hmotnosťou.

 

Preventívne opatrenia

Ako prevencia v prípade zabránenia výskytu autizmu je veľmi dôležité, aby sa mamička vyvarovala kontaktu so škodlivými látkami, aby s nimi nebola v kontakte ani pred a ani počas fázy tehotenstva, a v tom prípade, ak svoje dieťatko kŕmi prirodzeným spôsobom, tak ani počas fázy dojčenia. Je to dôležité preto, aby sa do organizmu bábätka nedostali toxíny, pretože sa v tomto prípade vlastné detoxikačné procesy organizmu nemôžu vyvíjať správne. Ešte pred plánovaným tehotenstvom nie je na škodu vykonať detoxikačnú kúru, pretože nikto z nás si nemôže byť istý, či sú všetky jeho orgány v bezchybnom stave.  

 

Počas tehotenstva

Ak je to len možné, predchádzajme užívaniu liekov, – predovšetkým takých, ktoré sú na báze paracetamolu – keďže zabraňujú procesu detoxikácie. Do svojho jedálnička zahrňme zinok, vápnik, stravu bohatú na esenciálne mastné kyseliny, vitamíny a minerálne látky. Používajme zubnú pastu bez fluóru, pretože fluór ovplyvňuje jódový metabolizmus, čo môže spôsobiť mentálnu retardáciu. 

 

Vedeli ste?

Pred a počas tehotenstva sa predovšetkým vyvarujeme najmä látok/predmetov, ktoré obsahujú ťažké kovy – ortuť, olovo, arzén, a látky/predmety obsahujúce hliník, rovnako aj takých, ktoré obsahujú chemické látky – pesticídy, zmäkčovače, chloristany, atď.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email