Príčiny bolesti chrbta | Dajte si vyšetriť ponosy

Takmer 80 percent populácie trpí bolesťami chrbta aspoň raz v živote. Najväčším problémom je, že väčšina ľudí nechodí k lekárovi, takže pôvod sťažností sa vlastne neobjasní. Hlavne chronickými bolesťami chrbta trpiaci ľudia sa naučia žiť s týmto problémom, čo môže výrazne zhoršiť ich stav. Spoznajte najčastejšie príčiny bolesti chrbta.


Pri vzniku bolesti chrbta môže úlohu zohrať niekoľko príčin: v závislosti od príčin symptómy často odznejú samy od seba, ale keď sa často opakujú, je dôležité zistiť čo najrýchlejšie, prečo tá bolesť vznikla. Väčšina bolestí chrbta nie je choroba, ale skôr je zapríčinená  nesprávnym životným štýlom, alebo nejakým druhom fyzického zranenia, prípadne dôsledkom fyzickej zmeny. Záleží aj na tom, v akom veku dochádza k bolesti chrbta, pretože je jedným z prvých príznakov starnutia. Ani tohto sa však netreba zľaknúť: s patričným dôrazom  tento proces môžete výrazne spomaliť.

Čo je príčinou vzniku?

Ak bolesť chrbta nie je spôsobená žiadnou vrodenou chybou, ťažkým šokom, nehodou, alebo organickou poruchou, „vďačíte“ za ňu sami sebe,  pretože len veľmi málo ľudí venuje pozornosť posilňovaniu a udržiavaniu chrbtice. Oslabené chrbtové svaly sú veľmi zraniteľné,  sú viac vystavené zraneniam, zápalu. Okrem toho, ak chrbtové svaly nie sú dostatočne silné, po istom čase nevedú vhodne chrbticovú kosť:  čo má za následok zlé držanie tela, ktoré vyvoláva čoraz silnejšie dôsledky bolesti chrbta a v závažných prípadoch aj preklz stavcov. Nesprávne umiestnené stavce sa zákonite začnú opotrebovávať, môže sa vytvoriť poškodenie chrupavky. Vo väčšine prípadov je bolesť chrbta dôsledkom nesprávneho životného štýlu, ktorý zahŕňa nielen sedavý spôsob života, existuje mnoho iných spôsobov, ako škodiť vlastnej chrbtici.

Nie je jedno, aké topánky nosíte

Menej známy je fakt, že zlé držanie tela súvisí s nevhodnou obuvou:  nepohodlné topánky –  príliš voľné alebo tesné, s vysokými podpätkami  –  môžu pri chôdzi zabrániť zdravému a vzpriamenému držaniu tela. Príčinou bolesti chrbta môže byť aj dlhotrvajúce sedenie: mladí ľudia – hlavne školáci – trpia jednou z najčastejších bolestí, ale aj ľudia so sedavým zamestnaním si vytrpia svoje. Správna strava môže byť tiež rozhodujúca: ak často trpíte bolesťami chrbta, spotrebujte viac potravín, obsahujúcich  vitamín E, horčík a draslík, ktoré pomáhajú zabezpečiť zdravie našich svalov.

Typy a príznaky bolesti chrbta

Tak ako existuje celý rad bolestí chrbta, takisto sa aj príznaky môžu značne líšiť, mnohé sú závislé od rôznych situácií. Medzi najčastejšie sa vyskytujúce  a všeobecné bolesti chrbta patria bolesti drieku, bolesti šije, úsad ( seknutie v krížoch) a poškodenie chrupavky.

  • Bolesti drieku v dolnej časti chrbta sú najčastejšou bolesťou chrbta, či už akútneho alebo chronického typu. Akútna bolesť drieku v dolnej časti chrbta sa zvyčajne hlási vtedy, keď sa príliš namáhate, napr. dvíhate v úklone ťažký predmet zo zeme. V tomto prípade sa stane, že pálčivú bolesť  cítite len krátku dobu, a potom po  niekoľkých dňoch, možno týždni, úplne ustúpi. Chronické bolesti drieku, zjavne bez akejkoľvek výstrahy, sa objavia v oblasti bedrovej chrbtice neprestajné bolesti, a trvajú v priemere šesť mesiacov. Typickým príznakom je krivé držanie tela, pretože bolesť pri určitých pohyboch stúpa, alebo prestáva: krivosť nie je teda nič iné, len spontánna  obrana svalov chrbtice.
  • Bolesť krčných svalov sa prejavuje rôznymi spôsobmi. Niekedy sa začína tupým, znepokojujúcim pocitom, prípadne cítite náhlu ostrú bolesť. Znenazdajky sa objavená bolesť indikuje akútne bolesti krčnej chrbtice: môže ju vyvolať jeden zlý pohyb. V mnohých prípadoch sa priškrtia nervy krčnej chrbtice, a následne sa zapália. Najčastejšie sa bolesť začína  vzadu  na zátylku, odtiaľ sa šíri, silnie a bráni voľnému pohybu krku. V tomto prípade sa odporúča krčný korzet, ktorý zabraňuje pacientovi vykonať náhly, zbytočný alebo inštinktívny pohyb. Táto bolesť je často sprevádzaná nevoľnosťou, závratom, hučaním v ušiach, v ťažkých prípadoch môže dôjsť aj k dezorientácii. Niekedy sa bolesť krku vyvíja pomaly: prvé príznaky sú bolesti hlavy pri pohybe nabok, pnúca bolesť, ktorá sa zo dňa na deň stupňuje. Zriedkavejšie sa vyskytuje  „verzia“ takej bolesť hlavy, keď sa zápal rozšíri do krčných a ramenných svalov, ktoré mnohokrát siahajú až k zápästiu  ruky.

Ak často trpíte bolesťami chrbta, čím skôr sa snažte odhaliť príčinu, pretože – našťastie je to len malé percento – v pozadí lokalizovaných a prebiehajúcich ťažkostí  môžu stáť závažné problémy vnútorných orgánov – napr. patologické, nádorové  zmeny.  

Čo na to vedci?

Vedci  Universität Duisburg-Essen ( Duisburgsko-Essenskej Univerzity) analyzovali vplyv jogy na chronické bolesti drieku. Na základe výsledkov takmer tisíc pacientov blízkych praxi zistili, že joga výrazne znížuje krátkodobé príznaky (bolesť, poruchy hybnosti), zatiaľ čo dlhodobo sú účinky miernejšie.

Vedeli ste, že?

Náhla bolesť chrbta je častou príčinou nesprávneho zdvíhania. Aby k tomu nedošlo, zdvíhajte vždy všetko v podrepe, vyhýbajte sa krúteným pohybom pri  dvíhaní čohokoľvek  zo zeme a už vôbec nie s ohnutým chrbtom.  

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email