8 tipov na úspešné chudnutie

Mnohí a často chudnú, ale kilá sa vracajú. Ako a s čím chudnú tí, ktorým sa diéta podarí?


1. Drastické chudnutie neprináša dlhodobý výsledok. Všeobecne je udržateľný úbytok hmotnosti kilo za týždeň, rýchlejšie tempo nebýva vyslovene zdravé.

2. Dôležité je, nestrácať svaly, ale nadbytočný tuk. Dosiahnuť sa to dá tak, že nehladujeme, to znamená prijímame nášmu veku, pohlaviu a postave adekvátne množstvo kalórií, ale nie viac. Druhým dôležitým faktorom je šport, keď pracujú svaly, tie spotrebujú stále viac energie, a chudnutie sa stáva rýchlejším a ani svalstvo neubúda.

3. Tuk nie je vyslovene zlý: stále viac výskumov poukazuje na to, že mastnejšie jedlá nespôsobujú nadváhu tak, ako prílišný príjem sacharidov. To však neznamená, že mastné jedlo je aj zdravé, ale trvalé chudnutie možno dosiahnúť znížením príjmu sacharidov.

4. Menej časté stravovanie vedie k chudnutiu?  Opak je pravdou.  Jedzme častejšie, ale menšie množstvo. Dajme si denne štyrikrát alebo päťkrát, na malom tanieri malú porciu jedla.

5. Ku každému jedlu si dožičme bohato vodu! Veľký pohár vody zmierňuje vlčí hlad, a veľa tekutín pomáha aj pri trávení.

6. Konzumujme veľa vlákniny, pomáha nám nielen schudnúť, ale aj uchovať zdravie. Na potravinovú vlákninu sú bohaté ovocie a zelenina, prívarky a ovsené otruby, ako aj ovsené vločky.

7. Raňajkuj ako kráľ, toto ľudové porekadlo je aktuálne i dnes. Keď chceme schudnúť, každopádne raňajkujme. Skonzumujme vtedy väčšiu časť obilnín. Poobede a večer si už z jedla iba uštipkávajme. Dve hodiny pred spaním si už nedávajme veľa tuhého jedla. Na večeru si radšej dávajme ľahkú polievku.

8. O chudnutí rozhoduje hlava. Rozhodnutie a vytýčenie cieľa sú veľmi dôležité k tomu, aby sme to predčasne nevzdali.  Napr. na koniec štvortýždňového obdobia si vytýčme nejakú odmenu, ktorá nám prináleží aj keď neschudneme dostatočne, ale poctivo sme sa o to usilovali.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email