Ošetrenie kurieho oka | Kurie oko a prevencia

Životy mnohých znepríjemňuje kurie oko, a keď sa zanedbá, môže prekážať aj pri obyčajnej chôdzi. Našťastie liečba kurieho oka je mnohoraká a možná je aj prirodzeným spôsobom.


Možno to znie zvláštne, ale objavenie sa  kurieho oka na chodidlách je vlastne obranný mechanizmus: slúži na ochranu kosti pred neustálym tlakom, trením a oderom. Problém spôsobuje preto, lebo preniká hlboko do kožného tkaniva – táto jeho vlastnosť sťažuje liečbu kurieho oka.  Je to malá okrúhla svetložltá vypuklina,  na povrchu tvrdá, vzniká spravidla na vonkajšej strane malíčka, alebo ešte častejšie medzi štvrtým a piatym prstom na nohe. Môže sa objaviť aj na chodidle, tento druh  kurieho oka pripomína vírusové bradavice. Takzvané mäkké kurie oko je vyslovene  dôsledok nevhodnej obuvi. Často neznesiteľná bolesť je spôsobená tlakom nahromadeného suchého epitelu na spodnú vrstvu kože,  jeho korienok môže dosiahnuť nervové zakončenia. Čím hlbšie pod kožu preniká kurie oko, tým narobí väčšie škody, pretože kožné bunky v dôsledku neustáleho  tlaku  začnú odumierať. Je síce pravda, že neohrozuje život, ale poriadne ho strpčí. Preto je veľmi dôležitá liečba kurieho oka, ale dôležitejšia  je jeho prevencia, treba zabrániť jeho vzniku.

Ošetrenie kurieho oka

Pred začatím liečby kurieho oka sa uistite, či ide naozaj o kurie oko: v prvom rade pri zistení zmeny na pokožke  vylúčte, že ide o bradavicu, pretože tá vyžaduje úplne inú liečbu. Obe majú  spoločné  iba to, že koža sa stáva hrubšia, pretože pôsobí na ňu neustály tlak / zvieranie / trenie,  oproti tomu bradavice sú spôsobené vírusovými infekciami a sú infekčné.  Liečba kurieho oka  je zvlášť dôležitá v prípade, ak ide o nadváhu alebo cukrovku, pretože v týchto prípadoch sa môže postihnutá oblasť zapáliť. Hoci existuje  mnoho liečivých mastí a riešení liečenia, pri  liečbe kurieho oka môžu pomôcť aj domáce praktiky, podstatné je, aby ste boli trpezliví a dôkladní: v tomto prípade liečba kurieho oka bude viesť k  úspechom behom  niekoľkých týždňov.

Zbavte sa tesnej obuvi, zvoľte si pohodlnejšiu, mäkkú a podľa možnosti celokoženú obuv počas liečby kurieho oka, ktorá sa prispôsobí tvaru nohy, nedráždi problémovú oblasť nohy. Rovnako nosenie vhodne zvolenej obuvi môže  zabrániť tvorbe kurieho oka.

• Liečba kurieho oka bude efektívnejšia, ak prsty pacienta budete pomocou vsunutej  mäkkej vaty alebo kúskov mäkkej bavlny  držať  ďalej od seba.

Urobte si kúpeľ nôh – aj častejšie – zmäkčuje suchú pokožku. Po kúpeli sa dajú ľahšie odstrániť stvrdnuté vrstvy  kože pomocou pemzy. Liečba kurieho oka  pomocou teplého harmančekového odvaru  je vysoko efektívne riešenie.

Liečivé zábaly pri liečbe kurieho oka

Banán a cesnak: zmäkčia kurie oko, uľahčujú tým jeho  odstránenie. Je nutné vyškrabať vnútornú stenu banánovej šupky,  potom zmes zmiešať s  dvoma strúčikmi prelisovaného cesnaku. Naneste hotovú zmes na postihnuté miesto a obviažte sterilnou gázou. Pri liečbe kurieho oka treba  vymeniť obväz dvakrát denne. Po 3 – 4 dňoch prejdite po mieste pemzou  a zistíte, že kurie oko takmer samo od seba  zmizlo.

Striedka chleba  a ocot: do šálky vlejte do štvrtiny  ocot a namočte doň  trochu striedky chleba. Po 30-40 minút vytlačte z nej ocot, umiestnite na kurie oko a zabaľte  do sterilnej gázy. Aplikujte večer pred spaním. Ráno treba zábal opláchnuť a pemzou odstrániť zmäknutú kožu. Liečbu kurieho oka opakujte počas 3-4 dní, až kým sa nedostaví  konečný želaný efekt.

Citrón a ocot: liečba kurieho oka, ako vidieť, nie je vždy voňavá, takže aj tento zábal si treba pripraviť na noc. Lyžicu čerstvo vylisovanej citrónovej šťavy zmiešajte s polievkovou lyžicou bieleho vínneho octu. Nechajte nasiaknuť sterilný vatový vankúšik touto tekutinou, priložte na postihnuté miesto a obaľte gázou. Ráno odstráňte zmäknutú kožu  obvyklým spôsobom.  Postup treba opakovať po niekoľkých dňoch opäť, až kým sa kurie oko úplne neodstráni.  

Ako zabrániť vzniku kurieho oka

Môžete sa vyhnúť nepríjemnostiam s kurím okom,  ak budete dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel a nenecháte dôjsť k zmenám na koži.  Noste pohodlné, mäkké topánky, zvlášť keď vykonávate prácu, pri ktorej treba väčšinou stáť.  Je nevyhnutné, aby topánka nestláčala a nedeformovala prsty na nohách. Tiež sa treba vyhnúť sústavnému noseniu topánok s vysokými podpätkami, ktoré nútia klenbu nohy do neprirodzenej polohy  a spôsobujú abnormálnu polohu nohy: noha sa úplne vtlačí do špice topánky a toto spôsobuje  stály tlak na prsty. Aby sa zabránilo vzniku kurieho oka, nemala by sa zanedbať ani stála hygiena nôh: pri sprchovaní, kúpaní si vždy starostlivo pretrite klenbu nohy, miesta medzi prstami, použite zvláčňujúce prípravky, a stvrdnutej kože sa zbavte vždy včas.

Čo na to vedci?

Vedci tureckej Ege Üniversitesi skúmali zmes z kantaridínu (1%), kyseliny salicylovej (30%) a podofilinu (5%). Výsledok testov, vykonaných na 72 pacientoch je veľmi povzbudzujúci: liečba kurieho oka bola úspešná vo všetkých prípadoch, k recidíve kurieho oka  došlo iba v jednom prípade.

Vedeli ste, že?

Liečba pretrvávajúceho, nehojaceho sa a zanedbaného kurieho oka  môže byť úspešná pomocou lasera na báze kysličníka uhličitého.

 

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email