Mydlo z kozieho mlieka na akné | Omladzuje a čistí

Už pred tisícročiami bolo kozie mlieko považované za účinný prostriedok na ošetrenie pokožky. A nie náhodou, veď spomaľuje starnutie pleti, lieči akné a pretrvávajúci zápal. Navyše, kozie mlieko obsahuje veľké množstvo rôznych živín a vitamínov. Vo forme mydla účinne odstraňuje odumreté kožné bunky.  


Starostlivosť o pleť je dôležitou súčasťou pravidelnej osobnej hygieny a správneho používania čistiacich prípravkov. Zbytočne sa stravujeme zdravo, používame telové mlieka, pleťové vody, ak pri umývaní sa, kúpaní alebo umývaní rúk nevedomky poškodzujeme svoju pokožku. Predovšetkým je to tak pri používaní klasických, chemicky vyrobených mydiel (mydlách). Tieto sú  totiž pre efekt vysokej penivosti vyrobené s prídavkom laurylsulfátu sodného, čo u mnoho ľudí spôsobuje podráždenie očí a pokožky, čoho dôsledkom je jej vysúšanie a vznik zápalov. Laurylsulfát sodný sa zásadne neodporúča ľuďom so suchou pokožkou a ľuďom trpiacim ekzémom, spomaľuje totiž hojenie rán. Menej škodlivý, no napriek tomu pokožku viac vysúšajúci,  je laurethsulfát sodný, používajúci sa ako prísada do detských kozmetických prípravkov. Práve preto sa odporúča používanie prírodných produktov. Jedným z najúčinnejších prípravkov je mydlo z kozieho mlieka.

Takmer ako materské mlieko

Vďaka rôznorodému zloženiu je kozie mlieko veľmi podobné mlieku materskému, jednej z najdôležitejších výživ na svete. Z hľadiska obsahu živín je blízke kravskému mlieku: rozdiel je v tom, že obsahuje o niečo menej vitaminu B12 a viac kalórií. Kozie mlieko má však kratšie proteínové reťazce ako mlieko kravské. Platí to aj na veľkosť tukových buniek, čo prispieva k tomu, že kozie mlieko je ľahšie stráviteľné. Obsahuje vysoké množstvo draslíka , vápnika , medi, fosforu, mangánu a železa, okrem toho esenciálne polynenasýtené omega-6 a omega-3 mastné kyseliny, selén a taurín –síru obsahujúce aminokyseliny– nevyhnutný pre zdravé fungovanie tela.

Taktiež obsahuje vitamíny A, B1, B2, B3, B5, B9, C, D, E a vitamín K, respektíve foláty. 

Chráni aj Vaše vnútorné zdravie

Popri ľahkej stráviteľnosti,  má konzumácia kozieho mlieka početné blahodarné účinky na organizmus: má vynikajúce protizápalové účinky, podporuje vstrebávanie železa a medi, kým veľmi vysoký obsah vápnika posilňuje kosti. Jeho konzumácia, vďaka selénu a vitamínom, prispieva k posilneniu imunitného systému, navyše kozie mlieko obsahuje menej chemických stôp ako kravské mlieko. Dôvodom je to , že vo väčšine oblastí sú kozy voľne chované a tým dostávajú menej krmiva alebo iné geneticky modifikované potraviny ako kravy.  

Na každý druh pokožky

Blahodarné fyziologické vlastnosti nestráca ani pri vonkajšom použití. Už v staroveku ho používali na ošetrenie pokožky, na udržanie jej mladosti,) kúpeľ  z kozieho mlieka bol však predovšetkým výsadou bohatých dám. Našťastie, kvôli jeho pozitívnym účinkom nie je potrebné zaobstarať si ho plnú vaňu. Vynikajúce výsledky možno dosiahnuť aj s kozím maslom alebo mydlom z kozieho mlieka. Nakoľko reguluje fungovanie mazových žliaz, je použiteľné na rôzne typy pokožky, v prípade suchej sa jednoznačne odporúča: ak ste sa príliš veľa opaľovali, umyte sa mydlom z kozieho mlieka, alebo si na celé telo naneste kozie maslo. V priebehu pol hodiny sa opláchnite, Vaša pokožka ostane hebká a jemná.

Mladá, pekná a bezproblémová pleť : vďaka mydlu

Existuje len veľmi málo mydiel, ktoré nielen čistia, ale tiež chránia, starajú sa o pokožku a pomáhajú jej zbaviť sa zápalov, ako aj akné. Presne na to je určené mydlo z kozieho mlieka, ktoré má rad zdraviu prospešných vlastností. Na rozdiel od iných mydiel nevysušuje, ale hydratuje a upokojuje podráždenú epidermu, antibakteriálny účinok zabraňuje rozmnožovaniu akné a kožných ochorení – ako je lupienka a ekzém. Vitamíny v ňom obsiahnuté pleť vyživujú, pričom alfa hydroxy kyseliny- taká je napr kyselina mliečna- pokožku,  odstránením odumretých kožných buniek , omladzujú Mydlo z kozieho mlieka je veľmi bohaté na vitamín A-, ktorý napomáha regenerácii povrchových rán a redukuje vrásky, respektíve na selén, ktorý predchádza poškodeniam spôsobeným rakovinou kože a spálením kože pri opaľovaní.

Vedeli ste,že?   

Hoci bola Kleopatra široko-ďaleko známa prehnanou starostlivosťou o svoju krásu (, aby si zachovala svoju krásu) , jej každodenný kúpeľ v medovom somárom mlieku dnes možno nahradiť mliekom kozím. K jeho príprave budete potrebovať dva litre kozieho mlieka, 10 dkg medu a šťavu z jedného citróna. Prísady zmiešate a zmes pridáte do kúpeľa.  Ak budete mať chuť zvýšiť účinok svojho kúpeľa pridaním esenciálneho oleja – napr. z ruže – posilníte jeho efekt na pokožku, ktorá zostane uvoľnená a hydratovaná. Po kúpeli sa nevyutierajte dosucha, nechajte na sebe prirodzene uschnúť kvapky výživnej tekutiny!

Domáci recept na výrobu mydla z kozieho mlieka nájdete tu!

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email