Liečivé účinky levanduľového esenciálneho oleja

Vôňa levandule je osviežujúca a súčasne aj upokojujúca a tieto vlastnosti si zachováva aj esenciálny olej z tejto rastliny. Navyše, levanduľový esenciálny olej je schopný aj mnohého iného: spomedzi jeho mnohostranných liečivých účinkov sa za najdôležitejšie považuje jeho schopnosť zničiť najčastejšie plesňové ochorenia, je možné účinne ho použiť na liečbu plesňových ochorení nôh, nechtov a Candidy.


Ak sa povie slovo levanduľa, mnohých ako prvé napadne jeho účinok na odpudzovanie hmyzu, najmä odpudzovanie molí, avšak táto rastlina disponuje aj mnohými  liečivými účinkami. Obzvlášť cenný je levanduľový esenciálny olej, ktorý môžete použiť na aromaterapeutické účely, nakvapkať si ho do kúpeľa, alebo si ho rovno natrieť na pokožku.

Nielen na kožné problémy

Ak Vás trápi bolesť hlavy, pridajte pár kvapiek levanduľového esenciálneho oleja do odparovača, alebo si ho vmasírujte do pokožky v oblasti spánkov: migrénu môžeme obidvoma spôsobmi veľmi rýchlo odstrániť. Zmierňuje stres, upokojí nervy, zabezpečí pokojný spánok, ale výborne obstojí aj na povzbudenie, je veľmi účinný proti depresii. Nakoľko zmierňuje napätie, môže pomôcť aj pri liečbe tráviacich porúch spôsobených stresom a to vďaka tomu, že má schopnosť podporiť látkovú výmenu a odstrániť nadúvanie.  Má antibakteriálne účinky, dezinfikuje, pomáha odstrániť zápaly, preto dokáže zmierniť aj príznaky prechladnutia, nádchy a chrípky. Vmasírovaním do pokožky dokáže levanduľový esenciálny olej zmierniť silné menštruačné kŕče a s menštruáciou súvisiace ťažkosti.

Levanduľový esenciálny olej proti plesňovým ochoreniam

Čoraz viac ľudí trpí nejakou infekciou spôsobenou hubami, veľmi častá je Candidová infekciaplesňové ochorenie nôh a plesňové ochorenie nechtov . Liečbu sťažuje najmä to, že huby sú mimoriadne odolné, často krát ani najmodernejšími prípravkami nie je ľahké – veľmi často až nemožné – sa ich nadobro zbaviť Najmä u pacientov s oslabeným imunitným systémom sa môže stať, že nereagujú vhodne na protiplesňové prípravky, dokonca sa môžu u nich objaviť aj vedľajšie účinky.

Zmenu môže priniesť levanduľový esenciálny olej z rastliny Lavandula viridis, ktorej protiplesňové účinky skúmali výskumníci portugalskej univerzity Coimbra– Universidade de Coimbra. Zistili, že levanduľový esenciálny olej dokáže zabojovať proti mnohým infekciám nechtov a pokožky a proti rôznym kmeňom húb, ktoré spôsobujú pleseň v ústach a iné kožné ochorenia. Jeho zložky poškodzujú membrány buniek húb, čo v konečnom dôsledku spôsobuje odumretie buniek .

Je účinný v liečbe candidózy spôsobenej rôznymi druhmi Candidy – nezabudnime, že ak sa Candida vo väčšej koncentrácii dostane do krvného obehu, môže spôsobiť aj veľmi vážne ochorenia.  Zničí však  aj väčšinu plesní, ktoré napádajú pokožku a nechty. Vedci skúmali účinky levanduľového esenciálneho oleja v prípade liečby mimoriadne rozšírených plesňových ochorení nôh, medzi prstami nôh a psoriázy a zistili, že aj v týchto prípadoch je možné ho účinne použiť.

Dokonca aj takým spôsobom, pri ktorom sa nevyskytujú takmer žiadne vedľajšie účinky, nespôsobuje podráždenie. Navyše je levanduľový esenciálny olej dostupným a lacným riešením pre každého.

Vedeli ste?

Levanduľový esenciálny olej môže poslúžiť aj pri odstránení vyrážok, menších odrenín a uštipnutí hmyzom, pri liečbe ekzému, ale aj pri zmiernení reumatických bolestí. Jeho častým použitím dosiahnete aj omladenie pleti.

Príprava levanduľového esenciálneho oleja doma: kliknite sem!

 

Zdroje:

http://www.universityworldnews.com/article.php?story=20110312090456376

http://www.healthline.com/health/migraine/lavender-oil-for-migraines

https://www.sciencedaily.com/releases/2011/02/110214201842.htm

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3612440/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26247152

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4325408/

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email