Lesklokôrovka obyčajná – dostupný elixír „večného“ života

Lesklokôrovka obyčajná – Ganoderma lucidum – inak nazývaná reishi alebo ling zhi, sa kvôli horkej chuti nedá konzumovať v surovom stave, ale odvar z nej je mimoriadne účinný pri liečbe a prevencii rôznych ochorení. Je to silný antioxidant, ktorý je mimoriadne účinný pri liečení rakoviny a porúch autoimunity. Vďaka svojej schopnosti čistiť krv a pečeň je vynikajúcim detoxikantom. Má aj adaptogénne vlastnosti, čo znamená, že dokáže udržať imunitný systém na zodpovedajúcej úrovni. Preto sa ani nemôžeme čudovať, že v USA ju považujú za najpopulárnejšiu hubu a na Ďalekom východe je zasa elixírom „večného“ života.

Na Ďalekom východe, ako aj v Európe – čiže aj na Slovensku, je výskyt lesklokôrovky obyčajnej prirodzený. Môžeme ju nájsť hlavne v listnatých lesoch na kôre stromov. Veľmi ľahko sa dá rozoznať podľa typicky vejárovitého klobúka. Môže byť žltej, červenej, bielej, zeleno-modrej alebo purpurovej farby. Zaujímavosťou je, že farba huby poukazuje na jej liečebné účinky. Najúčinnejšou z húb je červená a čierna lesklokôrovka. Huba je veľmi tvrdá a veľmi horká, konzumuje sa hlavne extrakt a odvar z huby. Má mimoriadne silné liečebné účinky, preto ju v Číne nazývajú elixírom „večného“ života a hubou nesmrteľnosti. V orientálnej medicíne zastupuje významnú úlohu už vyše 4000 rokov, kde lesklokôrovku obyčajnú považujú za jednu z najdôležitejších húb, ktorá lieči takmer všetky ochorenia.

Detoxikant a čistič krvi

Vďaka svojmu obsahu organického germánia dokáže lesklokôrovka obyčajná až jeden a pol násobne zväčšiť svoju schopnosť prenášania kyslíka v krvi, čo prispieva k zvýšeniu účinnosti detoxikácie. Obsahuje tripertény, ktoré tiež zohrávajú úlohu pri zlepšení využitia kyslíka a pri posilnení funkcií pečene. Účinné látky lesklokôrovky obyčajnej podporujú prúdenie krvi v tepnách – ešte aj na úrovni kapilár – zabraňujú zlepovaniu krvných doštičiek, preto sa dá lesklokôrovka obyčajná využívať aj pri prevencii trombózy. Jej antioxidantný účinok posilňuje imunitný systém, zabíja vírusy, znižuje výskyt premenlivosti nálad a príznaky vyvolané stresom. Lesklokôrovka obyčajná obsahuje aj adenozín, vďaka čomu dokáže riediť tuky v krvi a v plazme, čo je prospešné pri detoxikácii. Čistí žily a tepny, zabraňuje vzniku srdcovo-cievnych ochorení, výrazne zvyšuje kapacitu srdca. Okrem toho adenozín udržiava hormonálnu rovnováhu, upravuje tráviace procesy a pH úroveň v krvi. Vedecky je dokázané, že obsah terpenoidu znižuje úroveň cholesterolu v krvi, zmierňuje alergické symptómy spôsobené antigénmi, udržiava diabetes pod kontrolou.

Má dobré účinky aj pri prechladnutí

Ako aktivátor imunitného systému sa lesklokôrovka obyčajná s úspechom používa pri prechladnutí, chrípke a bronchitíde, odstraňuje únavu a letargiu, stabilizuje energetickú úroveň organizmu. Stimuluje aj nervový systém, znižuje pravdepodobnosť vzniku Alzheimerovej choroby. Vďaka jeho zložkám rovnocenným s hydrokortizónom má silné protizápalové účinky, užívaním lesklokôrovky obyčajnej sa môžeme vyhnúť vedľajším účinkom, ktoré spôsobujú steroidy.

Lesklokôrovka obyčajná sa využíva aj na liečbu menších poranení pokožky, pri poštipnutiach hmyzom a na zastavenie krvácania.

Je účinná proti rakovine

Nakoľko lesklokôrovka obyčajná upravuje a posilňuje imunitný systém a obsahuje veľké množstvo antioxidantov, ktoré dokážu viazať voľné radikály, úspešne sa využíva pri liečení i prevencii nádorových ochorení. Popritom lesklokôrovka obyčajná pomáha pri udržaní rovnováhy metabolizmu organizmu a zvyšuje syntézu bielkovín. Tieto vlastnosti vo veľkej miere prispievajú k prekonaniu rakoviny a tiež pri zabránení vzniku nádorov. Kým sa lesklokôrovka obyčajná v Ázii používa pri liečbe takmer všetkých druhov nádorov, v západnej medicíne sa využíva hlavne pri alternatívnej liečbe rakoviny prostaty.

Lesklokôrovka obyčajná sa môže užívať dlhodobo, nemá dokázateľné vedľajšie účinky. Vo výnimočných prípadoch – v prvej fáze kúry – môže spôsobovať mierne závraty, zažívacie ťažkosti a bolesti kostí. Tieto nepríjemné príznaky trvajú len krátkodobo, doplnením vitamínu C sa úplne odstránia.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email