Pestrec a jeho účinky: na čo ho použiť?

Môžeme s istotou povedať, že bylina pestrec mariánsky je jedným z najviac známych byliniek. Primárne sa používa na posilnenie pečene a jej detoxikáciu, ale pestrec mariánsky má liečivé účinky oveľa rozsiahlejšie.


Pestrec mariánsky zaujíma výsadné postavenie v ľudovom liečiteľstve už po stáročia, využíva sa pri mnohých ochoreniach, najmä na liečbu žlčových ciest a pečene. Je kultovo uctievaný, za čo vďačí legende, podľa ktorej na bylinku kvaplo mlieko Panny Márie, unikajúcej pred Herodesom. Toto pripomínajú biele bodky a pruhy na listoch. Ľudia natoľko verili v jeho zázračnú moc, že aj proti uštipnutiu hadom si zavesili do krku malé vrecúško, v ktorom bol pestrec mariánsky.

Prírodný ochranca pečene

Ak je už reč o pestrecovi mariánskom, väčšina ľudí okamžite myslí na liečenie pečene, a to nie je náhoda: pestrec mariánsky chráni pečeň,  má jedinečnú schopnosť regenerovať tento náš najdôležitejší detoxikačný orgán. Za túto schopnosť  vďačí veľkému množstvu silimarínu. Silimarín je zmes antioxidačných flavonoidov – v prvom rade silibínu a silikristínu –   ktoré majú veľa liečivých vlastností. Viažu voľné radikály, spôsobujúce rakovinu, zápaly, kardiovaskulárne ochorenia, urýchľujú starnutie buniek, poškodenie pečene. Medzi ďalšie  ochranné vlastnosti patrí, že pri nadmernom požití alkoholu, resp. konzumácii nezdravej stravy prispieva k zníženiu tuku v pečeni, lieči zápal pečene (vírusový zápal) cirhózou pečene (stvrdnutie pečene), ktorú spôsobil alkohol. Tu sú viditeľné liečivé účinky, ktoré zabezpečujú zlepšenie fungovania pečene, čím výrazne zvyšujú šance na prežitie.

Kompenzuje účinky liekov na pečeň, zvyšuje produkciu pečeňových buniek, vďaka čomu ho možno úspešne využiť na odstránenie poranení tkanív. Ako detoxikant môže tiež urobiť dobrú službu, pretože je to veľmi efektívny čistiaci prostriedok: pomáha odstrániť usadeniny toxínov v pečeni, vrátane ťažkých kovov a škodlivých derivátov liečiv. Okrem toho, pestrec mariánsky zvyšuje chuť do jedla, zmierňuje horúčku a opakujúce sa svalové kŕče. Nesmiete však zabudnúť na prevenciu, jeho pravidelnou konzumáciou môžete zabrániť hromadeniu toxínov v pečeni.

Rakovina, hepatitída, jedovatá huba

Pestrec mariánsky je jedinečný v tom, že je jediným prírodným protiliekom na muchotrávku jedovatú, ktorá bráni fungovaniu pečene.  K tomu, aby bol účinný, treba dostať do krvného obehu jeho výťažok behom desiatich minút.  V prípade vírusového ochorenia pečene – hepatitídy C sa ukázal ako obzvlášť účinný.  Ako silný antioxidant môže pestrec mariánsky prispieť k prevencii rakoviny – najmä rakoviny prsníka a rakoviny krčka maternice, rakoviny prostaty –  a jej liečbe.

Pestrec mariánsky chráni srdce

Jedzte pravidelne pomocou pestreca mariánskeho rôzne  doplnky stravy, a ucítite kardio ochranné účinky tejto bylinky. Pestrec mariánsky má mierne močopudné vlastnosti, pomáha udržiavať správnu hodnotu krvného tlaku, znižuje hladinu LDL cholesterolu, čo prispieva k prevencii kardiovaskulárnych chorôb a ich liečeniu.

Na alkalizáciu a ženské problémy

Ako alkalizátor prispieva k eliminácii prekyslenia,  nastoleniu normálnej pH – hodnoty, čím sa odstránia predovšetkým gastrointestinálne ťažkosti. Zlepšuje tok žlčovej tekutiny, čím zabraňuje tvorbe žlčových kameňov. Pestrec mariánsky je jednou z mála  byliniek v Maďarsku, ktoré zmierňujú príznaky syndrómu dráždivého čreva (IBS). Ženám sa obzvlášť odporúča jeho konzumácia,  pretože pomáha udržiavať rovnováhu hormónov v tele slabšieho pohlavia, zastaví menštruačné bolesti. Aj keď počas  dojčenia zvyšuje produkciu mlieka, jeho použitie sa u tehotných žien  neodporúča.

Účinný je aj na vonkajšie použitie

Je účinný aj na liečbu kožných ochorení,  má veľmi dobré využitie. Môže znížiť príznaky spojené s psoriázou, jeho antioxidačné zložky zaujmú boj proti kožným infekciám. Takisto aj vďaka antioxidačnému pôsobeniu, je vhodný aj na boj proti epidermálnemu karcinómu, melanómu. Zistilo sa, že pestrec mariánsky obsahuje taníny, ktoré pomáhajú zvýšiť rýchlosť hojenia rán a znižujú krvácanie. Tieto vlastnosti sú účinné aj pri liečbe hemoroidov.

Vedeli ste, že?

Všetky časti pestreca mariánskeho sú jedlé, jeho prospešné účinky však možno využiť iba vtedy, keď užívate z neho extrakt, alebo použijete krém, vyrobený z rastliny. Ak chcete upraviť trávenie, odporúča sa užívať čaj z pestreca mariánskeho.

Odporúčania:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22091246

http://www.raysahelian.com/milkthistle.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK11896/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17548789

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17133738

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15942440

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0032607/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15277093

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2231430/

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email