Liečivé orechy: hviezda sviatkov

Vlašské orechy sú jedným z najpopulárnejších pochúťok, ktorá je konzumovaná mnohými spôsobmi a formami. Hoci sú extrémne populárne, nie každý vie, aké užitočné sú pre zdravie. Pozrime sa, aké sú liečivé účinky orechov.


Na lekárske účely využívajú listy orechov, mäsitú vonkajšiu časť obalu, v ľudovom liečiteľstve aj škrupinu, a v nej nachádzajúci sa plod. Orechové listy zbierajte len zo stromov – medzi júnom a augustom – vždy len krásne a zdravé kusy, z ktorých odstráňte stopku.

Liečivé účinky

Pre upokojujúce, protizápalové a antiseptické účinky sa aplikuje na  ošetrenie vyrážok, vredov, ekzému a  aplikuje sa v sedacom kúpeli na ľahšie hemoroidy. Olej z vlašských orechov je často používaný ako základ pre olejové masáže a rôzne kozmetické výrobky. Hlavnou zložkou orechových listov a oplodia sú juglon, flavonoidy, triesloviny, trochu esenciálneho oleja a vitamínu C. Aj jadro obsahuje množstvo cenných zložiek: nenasýtených mastných kyselín, bielkovín, minerálnych látok (horčík, draslík, vápnik), vitamínov (E, vitamín B), a vláknin. Vďaka vlákninám orechy dostali dôležitú úlohu pri obnovení rovnováhy črevnej flóry, patria medzi výnimočné  prebiotické potraviny. Konzumovaný vo forme čaju sa odporúča predovšetkým pri liečení gastroenteritídy, a hnačky. Vďaka esenciálnym mastným kyselinám konzumovaním orechov tak môžete veľa urobiť pre svoje kardiovaskulárne zdravie, a udržanie správneho  krvného tlaku. Vysoký obsah nenasýtených tukov znižuje hladinu cholesterolu, uvoľňuje ukladanie plaku v žilách, a výrazne znižuje riziko srdcového infarktu. Podľa Natural Medicines Comprehensive Database  údajov už 25 gramov orechov pokryje dennú potrebnú dávku omega-3 mastných kyselín.

Vedeli ste, že?

Využíva sa na farbenie vlasov alebo na prehĺbenie tónovania. Zo zelenej škrupiny orechu pripravený odvar dodáva vlasom lesk a pružnosť. Využíva sa aj v samoopaľovacích biovýrobkoch, pretože orechové listy a extrakt zo zelenej škrupiny orecha obsahuje v juglon, ktorý produkuje vo vrchnej vrstve pokožky pigment podobný melanínu.

 

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email