Medovka miesto sedatív | Ničí baktérie a plesne

Ak sa chcete prirodzeným spôsobom chrániť pred baktériami, plesňami a vírusmi, neváhajte využiť pomoc medovky: zničí Candida albicans hubu, Staphylococcus aureus super baktérie ktoré napadnú aj srdce a pomoc ponúka aj proti baktériám Helicobacter pylori, ktoré spôsobujú žalúdočné vredy. Okrem toho  vynikajúco upokojuje, a tiež znižuje hladinu cholesterolu.


Listy medovky sa podobajú listom žihľavy, ich citrónová vôňa, však jasne poukazuje na rozdiel medzi žihľavou a medovkou. Už v staroveku boli známe jej blahodarné účinky, Gréci  a Rimania  ju považovali za vynikajúci prostriedok na očistu čriev, pomáhala aj pri trávení.  Medovka nestratila na popularite ani v  stredoveku: používa sa ako sedatívum proti nervozite, na úľavu kŕčov a pri bolesti zubov ako  spazmolytikum,  v ľudovom liečiteľstve sa odporúča pri  detoxikácii,  reumatických sťažnostiach a proti rôznym infekciám.

Medovka je dobrá aj pri bolestiach brucha

Má upokojujúce účinky, obsah  silice pomáha znižovať úzkosť, stres a kŕčovitú bolesť hlavy, prispieva k eliminácii bolesti brucha. Medovka zmierňuje  bolesti brucha a poruchy trávenia, vyvolané úzkosťou a nervozitou. Vzhľadom na pozitívne účinky medovky na nervový systém, zmierňujú sa vďaka nej aj príznaky Alzheimerovej choroby a Parkinsonovej choroby.

Vírusy, baktérie, huby, medovka

Hojne obsahuje polyfenoly a polysacharidy, aj toto prispieva k úspechu medovky v boji proti vírusom: je najúčinnejším prírodným prostriedkom na liečbu Herpes simplex, podporuje hojenie oparov – herpesov. Majú vysoký obsah citralu (jemu vďačí za  jedinečnú vôňu), ktorý má vynikajúe schopnosti zničiť Candidu, odstrániť tráviace ťažkosti, vrátane brušných kŕčov,  huby Saccharomyces cerevisiae spôsobujúce zápchu, hnačku, možno ho použiť aj  proti plesniam kože. Citrál zohráva  dôležitú úlohu pri prevencii nádorov, evidentný je jeho vplyv  v prípade rakoviny kože, rakoviny pečene, rakoviny prsníka: spúšťa v rakovinových bunkách programovanú smrť bunky. Citrónová tráva má antibakteriálne vlastnosti, zabraňuje rozmnožovaniu superbaktérie, nazvanej    Staphylococcus aureus, ktorá je zodpovedná za zápal srdcového svalu, zápal pľúc a rozmnožovaniu Helicobacter pylori, ktorý je zodpovedný za vznik žalúdočných vredov a vznik rakoviny žalúdka.

Zlepšuje trávenie a detoxikuje

Spolu s citrálom, nachádzajúcim sa v medovke,  pomáha predovšetkým  chudnúť a tvarovať telo,  zabraňuje ukladaniu tuku na  brušných partiách. Zlepšuje trávenie, stimuluje tvorbu žlče, pohyb  čriev, odstraňuje prebytočnú vodu, a tým podporuje prirodzené detoxikačné procesy v tele. Antioxidačné zložky medovky, najmä vitamín C a rôzne flavonoidy, posilňujú  imunitný systém, viažu voľné radikály,  zodpovedné za vznik rakoviny, zápalov, kardiovaskulárnych chorôb, a rýchlejšie starnutie buniek.

Je dobrá pri nachladnutí a chráni srdce

Vzhľadom na obsah vitamínu C  medovka pomáha eliminovať prechladnutia, príznaky chrípky a ďalších ochorení dýchacích ciest, vrátane upchatia nosa a horúčky. Napraví hodnotu LDL (zlého) cholesterolu, jej užívaním sa vyhnete zaneseniu ciev a zabránite tak vážnym  srdcovým ochoreniam. Z medovky pripravený nálev (čaj) prispieva  k úľave reumatických bolesti, pri zapálených ranách zabráni infekcii, urýchľuje hojenie. Stimuluje svaly pľúc, takže zmierňuje ťažkosti s dýchaním, čím znižuje intenzitu astmy. Dôrazne sa odporúča diabetikom typu 2, pretože prispieva k upraveniu hladiny inzulínu.

Čo na to vedci?

Medzi najčastejšie príčiny kožnej infekcie patrí prítomnosť vláknitých húb.  Vedci brazílskej Universidade Federal do Rio Grande do Sul (Rio Grande do Sul University) uverejnili  v časopise Journal of Infectious Disease štúdiu, v ktorej zdôraznili, že olej z medovky a citrál v nej nájdený sa považujú  za účinné  v boji proti hubám z rodu Candida (Candida albicans, C. glabrata, C. krusei, C. parapsilosis a C. tropicalis), zodpovednej za  kožné ochorenia.  

Vedeli ste, že?

V XVII. storočí  pripravovali v kláštoroch vodu z medovky, a  pripisovali jej čarovné účinky. Používali ju proti kŕčom, hysterickým záchvatom, pri problémoch so spaním  a proti bolesti zubov.

Recepty s  pridaním medovky možno nájsť tu.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email