Antibiotiká: Existujú vedľajšie účinky

Väčšina ľudí, ak zistí, že trpí chorobou, ktorú zapríčinili niektoré baktérie, okamžite siahne po antibiotikách. Napriek tomu tieto lieky majú rad nežiaducich účinkov. Vedľajšie účinky antibiotík, vrátane tých, ktoré zničili užitočné mikroorganizmy črevnej flóry, môžu viesť k poruchám trávenia, bolestiam brucha, ku vzniku IBS.


Prechladnutie, zápal mandlí a zápal priedušiek, infekcia močových ciest, to sú len niektoré bežné ochorenia, ktoré sú spôsobené bakteriálnymi infekciami. V záujme zabránenia vzniku komplikácií prichádza v tomto prípade – aspoň podľa zaužívaných noriem – do úvahy jedine antibiotická liečba.  Antibiotiká sú skutočne účinné, ale nesmiete nezabúdať, že majú aj nežiaduce účinky. Jedným z dôvodov, prečo to tak je, že si „nevyberajú“: v závislosti od typu môžu zničiť niektoré z prospešných baktérií, žijúce v tráviacom trakte. K dispozícii sú však také úzkospektrálne antibiotiká, ktoré vyvíjajú cielený účinok len proti niektorým baktériám, kým širokospektrálne môžu byť účinné pri viacerých infekciách. V prvom rade sa týkajú tráviaceho traktu, alebo sa podávajú pred ortopedickými operáciami, alebo je potrebné užívať ich ako prevenciu pri prípadných  infekciách. Ak sa antibiotiká užívajú zbytočne alebo nesprávne,  môže sa vyvinúť rezistencia, čo znamená, že liek už nebude účinný proti baktériám, ktoré sú „zvyknuté“ na antibiotikum.

Nepríjemné ponosy a ochorenia

Vedľajšie účinky antibiotík sa zvyčajne objavia najprv v tráviacom trakte. Výskumníci na Stanford University School of Medicine zistili, že v priebehu antibiotickej liečby sa v črevách zvýši obsah cukru,  čo prispieva k rozmnoženiu škodlivých baktérií a plesní. V dôsledku toho sa prejaví ako nepriaznivý účinok hnačka, zvracanie, nadúvanie, rovnako ako ústna a vaginálna kvasinková infekcia. Antibiotiká takto nevyhnutne zničia prospešné mikroorganizmy, čím spôsobia narušenie rovnováhy črevnej flóry, a v prípade dlhšieho užívania môžu dokonca porušiť črevnú sliznicu. V dôsledku toho sa môže vyvinúť disbióza, syndróm dráždivého čreva (IBS), zápcha, hnačka, kŕče v bruchu, kolitída, či anémia. Ako ďalší vedľajší účinok antibiotík je rozmnoženie huby Candida v organizme, môže sa vytvoriť herpes na intímnych miestach, spôsobiac zápal vaječníkov. Predovšetkým  v antibiotikách nachádzajúce sa esenciálne výživové faktory, laktóza a kukuričný škrob môžu vyvolať alergickú reakciu ktorej príznaky môžu zapríčiniť mierne svrbenie, vyrážky a dokonca až dýchacie ťažkosti.

Výsledky výskumu New York School of Medicine ukázali, že pod vplyvom užívania antibiotík je u detí a batoliat zvýšené riziko detskej obezity. S prekvapujúcimi výsledkami prišiel tím výskumníkov z Wyss Institute Harvard University: dokázali, že antibiotiká spôsobujú oxidatívny stres v bunkách, ktoré môžu rovnako poškodiť aj DNA.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email