Reflux

Ochorenie reflux – iným názvom: gastrooesophagealis, gastroezofagový reflux, GORB alebo GERD – jeho symptómy nie sú vždy jednoznačné, choroba ostáva často skrytá. Príčina ochorenia pramení najčastejšie z nesprávnych stravovacích návykov.


Kedy je reflux chorobou?

Otázka je opodstatnená, nakoľko reflux sa môže objaviť aj v organizme zdravého človeka. Slovo reflux znamená spätný návrat, a síce návrat spolovice strávenej a so žalúdočnou kyselinou zmiešanej potravy zo žalúdka a z dvanástnika (z prvej časti tenkého čreva) do pažeráka. U zdravého jedinca môže zvýšený vnútrobrušný tlak spôsobiť príznaky, aké má reflux hlavne vtedy, ak sa po výdatnej večeri odoberieme hneď spať, alebo sme si obliekli úzke a tesnejšie šaty, prípadne v predklone, alebo pri cvikoch na spevnenie brušného svalstva. Reflux a jeho príznaky ostávajú často bez povšimnutia. O ochorení na reflux hovoríme v prípade, keď jeho prítomnosť už spôsobuje ťažkosti.

Aké má reflux príznaky?

Reflux sa môže líšiť v závislosti od závažnosti príznakov. Je však známy aj ako „tichý” reflux. V tomto prípade je v pozadí príznakov veľmi ťažké rozpoznať chorobu reflux. Medzi charakteristické príznaky patrí pálenie záhy, ktoré je v skutočnosti bolesťou pažeráka a pociťujeme ju v strede hrudníka. Reflux je sprevádzaný horkou a kyslou chuťou v ústach, nepríjemným zápachom z úst, ďalšími príznakmi môžu byť chronický kašeľ a často sa opakujúci zápal nosohltanu. V ťažších prípadoch môže reflux vykazovať symptómy astmy, poprípade spôsobuje bolestivé prehĺtanie a vedie k charakteristickej erózii zubov.

Čo chorobu reflux vyvoláva?

Vyššie spomínané príznaky zo zvýšeného vnútrobrušného tlaku spôsobujú chorobu reflux v prípade, ak sa stanú pravidelnými. Ak pri každom jedle konzumujeme väčšie dávky než je nutné, dôsledkom môže byť s veľkou pravdepodobnosťou vznik obezity. Obezita už je dôvod na to, aby vznikol reflux a s ním spojené ťažkosti. Ďalej ak nevenujeme dostatočnú pozornosť kvalite potravín, môže sa zmeniť zloženie črevnej flóry, spomaľuje sa tráviaci proces a v črevnom systéme sa môžu rozmnožiť škodlivé baktérie. To všetko spolu môže prispieť k rozvoju choroby reflux. Navyše stav zhoršuje i konzumácia alkoholu a fajčenie. Kyslý žalúdočný obsah prúdiaci späť do pažeráka spôsobuje veľmi nepríjemný  pocit a často spôsobuje zápal pažeráka. Reflux môže byť zapríčinený aj vedľajšími účinkami liekov. Niektoré sedatíva, ako aj prípravky obsahujúce steroidy môžu uvoľňovať dolný zvierač pažeráka. Úlohou zvierača je práve to, aby zabránil návratu žalúdočného obsahu do pažeráka. Funkciu zvierača znižujú aj niektoré potraviny, ako napríklad masť, čokoláda a mentol. Reflux sa často objavuje aj v druhej polovici tehotenstva. Je to pochopiteľné, nakoľko zväčšená maternica vyvíja tlak na žalúdok. Ak sa neobjavia iné príznaky, ktoré spôsobujú chorobu reflux, v tomto prípade ťažkosti zaniknú po pôrode.

Ako liečiť, respektíve ako zabrániť vzniku choroby reflux?

Medzi najčastejšie používané prostriedky patria takzvané antacidá. Tieto prípravky účinne zmierňujú občas sa vyskytujúce príznaky. V miernych prípadoch ich aj odstránia. Neliečia však príčiny spôsobujúce reflux. Antacidné prípravky sú väčšinou dostupné bez lekárskeho predpisu, ponúkajú jednoduché odstránenie ťažkostí, ale neliečia príčiny, preto neposkytujú dlhodobé riešenie. Ďalšou možnosťou v prípade refluxu je návšteva lekára, ktorý môže odporučiť lieky dostupné na lekársky predpis. V tom prípade, ak sa už objavili aj komplikácie ako zápal pažeráka, zúženie pažeráka, prípadne rakovina, alebo chronické ochorenie dýchacích ciest, ochorenia srdca – sa až po absolvovaní nepríjemných vyšetrení zistí, že v pozadí vzniku chorôb stojí reflux. Lekári majú často najprv podozrenie na žalúdočné vredy, alebo vzniká podozrenie na infarkt myokardu a len po dôkladných vyšetreniach sa dostanú k chorobe reflux, ako k príčine vzniku ťažkostí. Najviac môžeme pre naše zdravie urobiť, ak sa budeme snažiť, aby reflux nevznikol. V štádiu, ak sa už objavili prvé príznaky ochorenia, je možné dosiahnuť značné zlepšenie zmenou životného štýlu. Podstatnou zmenou je zdravá výživa a  obnova zdravej črevnej flóry. Stravujme sa častejšie a jedzme menšie dávky, pred spaním 3-4 hodiny už nič nejedzme, vyhýbajme sa mastným, korenistým jedlám, alkoholu a fajčeniu. Zmenu životného štýlu začnime odstránením usadených toxických látok.

V prípade dojčiat

Žiaľ, reflux sa môže vyskytovať aj u dojčiat, hoci len veľmi ojedinele. Zvierač pažeráka u novorodencov nie je ešte dostatočne silný, preto sa vyskytuje u nich hovorovo nazývané grckanie, keď dojča grgá alebo vypľuje materské mlieko či dojčenskú výživu. Reflux je úplne prirodzeným javom do pár mesiacov veku (môže trvať až do jedného roka). Je dôležité nechať dieťa po každom jedle odgrgnúť. Obzvlášť venujme pozornosť deťom, ktoré jedia dychtivo, aby prehĺtali čo najmenej vzduchu. Ak grckanie časom neustúpi, zmeňme stravovanie, v tomto nám dokáže pomôcť detský lekár, zdravotná sestra, ako aj literatúra o starostlivosti o dieťa. Kým je dieťa očividne spokojné a zdravo sa vyvíja, nie je dôvod na obavy. V prípade, že dieťa prestane priberať, poprípade nastane úbytok hmotnosti, je dôležité čo najskôr navštíviť detského lekára.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email